Artykuły

Warszawa. Żurek najlepszy w plebiscycie Stopklatki

W plebiscycie portalu Stopklatka, Vivarto oraz Wydawnictwa Wojciech Marzec na najbardziej obiecującego młodego polskiego aktora, najlepszy okazał się Lesław Żurek, który uzyskał miażdżącą przewagę nad kolegami w branży, zdobywając 21,97% wszystkich głosów.

Zwycięzca jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Jak na 31-letniego aktora jego kariera jest dość bogata, obejmuje m.in.: role w ponad dziesięciu serialach ("Egzamin z życia", "Kryminalni"), kilkunastu filmach (m.in. "Mała Moskwa", "Polak potrzebny od zaraz", "Ogród Luizy") oraz dubbingu filmów animowanych ("Planeta 51" i "Alvin i wiewiórki 2"). W 2005 roku Żurek otrzymał wyróżnienie za rolę Merkucja w "Romeo i Julii" na XXIII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi. Jego największą rolą była postać Michała Janickiego w filmie "Mała Moskwa", za którą Żurek był nominowany do nagrody Złotej Kaczki. W 2008 roku nominowany był do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Na drugim miejscu Plebiscytu uplasował się Wojciech Mecwaldowski z 11, 97% głosów. Mecwaldowski jest absolwentem wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Dwa razy był nagradzany za role teatralne: w 2004 roku Nagroda Urzędu Miasta za rolę Christiana w "Uroczystości" na XXII Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi oraz w 2006 roku za rolę Bociana w przedstawieniu "Wszystkim Zygmuntom między oczy" na V Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, a także za rolę filmową, w 2006 roku za udział w filmie "Rzeźnia numer 1" na festiwalu Young Film Festival, w kategorii młody aktor. Filmografia Mecwal-dowskiego jest dość szeroka, składa się na nią udział w ponad 20 filmach (m.in.: "Lejdis", "Pręgi", "Dzień świra", "Testosteron", "Kochaj i tańcz", "Ciacho"), kilkunastu serialach (min.: "Usta Usta", "Tancerze", "39 i pół", "Niania").

Na miejscu trzecim znalazł się Antoni Pawlicki z 10,56% głosów. Pawlicki jest absolwentem Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Na filmografię Pawlickiego składa się udział w: kilkunastu filmach (m.in. "Kołysanka", "Ostatnia akcja" - (za tę rolę otrzymał nominację do nagrody Złota Kaczka, "Drzazgi", "Mała Moskwa", "Katyń", "Jutro idziemy do kina"), ponad 8 serialach ("Czas honoru", "Mała Moskwa", "Pensjonat pod Różą") a także dubbing. Pawlicki był nagradzany wielokrotnie za udział w filmie "Z odzysku": w 2009 roku uhonorowany został nagrodą "Róże Gali" w kategorii "Piękny Debiut", w 2007 na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni otrzymał dwie nagrody za "Odkrycie festiwalu" oraz nagrodę aktorską, w tym samym roku otrzymał nagrodę za debiut aktorski na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, w 2006 roku dostał nagrodę za główną rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Salonikach, w 2006 roku - nagrodę za najlepszą rolę męską na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Bratysławie. Podobnie jak Żurek, w 2008 roku aktor był nominowany do nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji