Artykuły

Kraków. "Hamlet" i spotkanie z Lukiem Percevalem

4 czerwca w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie można obejrzeć filmowy zapis przedstawienia "Hamlet" Luka Percevala z Talia Theater w Hamburgu oraz wziąć udział w dyskusji z z udziałem Luka Percevala i Annette Kurz, którą poprowadzi Katarzyna Fazan

Luk Perceval, znany nie tylko jako twórca cyklu "Schlachten!" i doświadczony reżyser Szekspira, z początkiem nowego sezonu teatralnego prezentuje swoją wizję "Hamleta". Porażony / Przerażony śmiercią ojca i pośpiesznym ślubem matki, Hamlet - grany przez dwóch aktorów - staje się symbolem "kondycji ludzkiej" / "condition humaine": człowiek uwięziony pomiędzy rozsądkiem a uczuciem, prawdą i kłamstwem, pozostając bez odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące kwestii egzystencjalnych. U podstaw aktualności tekstu leżą mity i archetypy. Na jego zlecenie pisarze Feridun Zaimoglu oraz Günter Senkel przygotowali nowe tłumaczenie i opracowanie tekstu , aby nadać jego traumatyczno-baśniowej zawartości właściwy język." W taki właśnie sposób Teatr Thalia w Hamburgu zapowiada "Hamleta" Luka Percevala, przedstawienie rozwichrzone, rozstrojone, skłaniające do coraz to nowych przemyśleń.

Luk Perceval i Annette Kurz będą rozmawiać o wspólnej pracy nad nową koncepcją inscenizacji "Hamleta".

**

Luk Perceval urodził się 30 maja 1957 w Lommel w Belgii. Założył niezależne ugrupowanie teatralne "Blauwe Maandag Compagne", z którym zrealizował między innymi maraton szekspirowski "Ten oorlog". W roku 1999 podczas festiwalu Salzburger Festspiele została zaprezentowana niemieckojęzyczna wersja owego maratonu pod tytułem "Schlachten!". W roku 2000 przedstawienie zostało zaproszone do Berlina na doroczne spotkania teatralne Berliner Theatertreffen. Wówczas wybrano je przedstawieniem roku i nagrodzono nagrodą "Innovationspreis" stacji telewizyjnych ZDF/3SAT.

**

Annette Kurz, rocznik 1967. Urodziła się w Hamburgu. Pracowała jako niezależny scenograf z takimi reżyserami jak: Luk Perceval, Sandra Strunz oraz Benedikt von Peter. Prace jej można było zobaczyć między innymi w Operze Narodowej Unter den Linden, w teatrze Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie, w teatrze Thalia w Hamburgu, podczas festiwalu Salzburger Festspiele, w operze we Frankfurcie, jak również w produkcjach flandryjskiej kompanii tanecznej Les Ballets C. de la B. w Gandawie.

__________________________________________________________

04.06.2011, godz. 14.00 - "Hamlet" Williama Szekspira, nowa adaptacja: Feridun Zaimoglu i Günter Senkel / zapis filmowy przedstawienia z Thalia Theater w Hamburgu / reżyseria: Luk Perceval / scenografia: Annette Kurz

04.06.2011, godz. 16.30 - dyskusja z udziałem Luka Percevala i Annette Kurz, którą poprowadzi Katarzyna Fazan

więcej: http://www.goethe.de/krakau/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji