Artykuły

Premiera "Otella" otwiera nowy sezon Teatru Polskiego

Już dziś Teatr Polski występuje z pierwszą premierą nowego sezonu. Na afiszu "Otello" Szekspira w tłumaczeniu Bohdana Drozdowskiego. W roli tytułowej, po długiej przerwie na stołecznych scenach - Ignacy Gogolewski. Jagona gra Stanisław Mikulski, Desdemonę - Hanna Balińska, Dożę - Władysław Hańcza. Muzykę do spektaklu skomponował Tomasz Ochalski, scenografia jest dziełem Ryszarda Winiarskiego. Reżyseruje August Kowalczyk, kierownik artystyczny teatru, który wraz z dyrektorem Andrzejem Krasickim informuje nas dziś o planach repertuarowych Polskiego i Kameralnego.

Na dużej scenie przy ul. Karasia w końcu listopada zobaczymy "Cyda" Corneiile'a - Wyspiańskiego. Próby już się rozpoczęły, reżyseruje Ignacy Gogolewski, autorem scenografii jest Marian Kołodziej. Tytułowego bohatera grają na zmianę: Wojciech Malec i Leszek Teleszyński. Infantkę - Jadwiga Polanowska, Szimenę - Ewa Borowik.

Kolejną premierę firmują radzieccy goście. Polski już od wielu lat współpracuje ze słynnym moskiewskim Teatrem im. Wachtangowa. Główny reżyser tej sceny, Eugeniusz Sitnonow wyreżyseruje w Warszawie "Antoniusza i Kleopatrę" Szekspira w scenografii Józefa Sumbataszwiliego. W tytułowych rolach wystąpią w kilku spektaklach radzieccy aktorzy: M. Uljanow i J. Borysowa. Premiera w końcu lutego (polska obsada nie została jeszcze ustalona). W ramach rewizyty nasi aktorzy zaprezentują się w tych samych rolach na scenie moskiewskiej. Tamże August Kowalczyk zrealizuje gościnnie "Pana Jowialskiego" Fredry.

Na koniec kwietnia zapowiadana jest premiera "Marii Stuart" Schillera w reżyserii Augusta Kowalczyka i scenografii Teresy Roszkowskiej, zaś koniec sezonu przyniesie premierę "Grubych ryb" Michała Bałuckiego w reżyserii Macieja Z. Bordowicza, scenografii Adama Kiliana.

Scena Kameralna Teatru Polskiego, prezentująca wiele pozycji współczesnej dramaturgii polskiej, przyniesie także kilka nowości. Stanisław Grochowiak pisze sztukę "Terroryści", Wiesław Myśliwski obiecuje "Klucznika i Pana". Zapowiadany jest też debiut dramatopisarski znanego reżysera filmowego Krzysztofa Zanussiego ("Miłosierdzie płatne z góry"), a także prapremiera sztuki Władysława Terleckiego "Czarny romans".

Na afisz Teatru Kameralnego wejdzie sztuka radzieckiego autora Michała Roszczyna "Eszelon". I wreszcie "Don Juan" Tadeusza Rittnera. Tę premierę przygotowuje Ignacy Gogolewski, który także zagra główną rolę.

Od nowego sezonu do zespołu Teatru Polskiego zaangażowali się: Joanna Sobieska, Witold Pyrkosz i Wojciech Malec (z Wrocławia), Stefan Knothe. Po przerwie powracają - Janusz Zakrzeński i reżyser Maciej Z. Bordowicz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji