Artykuły

Dzisiaj rocznica premiery "Skrzypka na dachu"

Trzy lata temu Tewje Mleczarz i inni bohaterowie musicalu "Skrzypek na dachu" po raz drugi zawładnęli sceną Teatru Muzycznego w Gdyni. Do dziś widowiskowy spektakl wypełnia widownię teatru po brzegi. Była to druga premiera hitowego musicalu w Gdyni. 24 lata wcześniej, w listopadzie 1984 roku, Jerzy Gruza, będąc wtedy także dyrektorem teatru, wystawił "Skrzypka na dachu" po raz pierwszy - pisze Daria Jankiewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Niezapomniana inscenizacja, z Juliuszem Bergerem w roli głównej, okazała się wówczas gigantycznym sukcesem. Zdobycie biletów na spektakle graniczyło z cudem, a utalentowany zespół gdyńskiego teatru występował gościnnie na najlepszych scenach w Polsce i w wielu teatrach za granicą. W Gdyni "Skrzypek" grany był 500 razy i nie schodził z afisza przez 15 lat.

Później wielbiciele musicalu tęsknili za Tewje Mleczarzem, jego rozmowami z Bogiem, jego prostą, uczciwą logiką, miłością, którą obdarzał bliskich. I tęsknić musieli bardzo, bo bilety na premierę nowej wersji musicalu, która się odbyła 8 listopada 2008 roku, sprzedały się na pniu. "Skrzypek" w innej obsadzie, z inną scenografią, choć znów w reżyserii Jerzego Gruzy, zebrał znakomite recenzje i jak przed laty przyciągnął tłumy.

W sukcesach spektaklu niewątpliwie wielki udział masarń musical. Jego światowa premiera odbyła się w 1964 roku na Broadwayu. Historia, oparta częściowo na książce "Dzieje Tewjego Mleczarza", autorstwa ukraińskiego pisarza żydowskiego Szolema Alejchema, została ujęta w tekst i libretto przez Shaeldona Harnicka i Josepha Steina. Równie ważna, a może nawet ważniejsza okazała się muzyka Jerry'ego Bocka. Wiele piosenek, tak jak choćby słynna "Gdybym był bogaczem", należy do musicalowych hitów wszech czasów. Świat zachwycił się "Skrzypkiem na dachu" i szybko zagościł on na scenach w wielu krajach.

O tym, na czym polega fenomen musicalu, wciąż można się przekonać na własne oczy i uszy. Sztuka jest bowiem w repertuarze gdyńskiego teatru. Trzy spektakle zaplanowane są na grudzień, a kolejne będą w lutym. - Choć "Skrzypka na dachu" gramy już zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, zawsze mamy pełną widownię. A to jest dla nas najważniejsze - mówi Maciej Korwin, dyrektor Teatru Muzycznego w Gdyni. Jego zdaniem, "Skrzypek" to tytuł kultowy, który grany będzie pewnie po wsze czasy. - Myślę, że swój fenomen zawdzięcza między innymi uniwersalnemu i mądremu tekstowi. Bo w przypadku musicali te teksty z reguły nie są najmądrzejsze. Przyjmuje się raczej założenie, że zadaniem musicalu jest głównie rozrywka - wyjaśnia Korwin.

Warto więc wybrać się na trzy godziny do Anatewki, by przypomnieć sobie losy jej mieszkańców, a przede wszystkim Tewjego, który musi dokonać wyboru pomiędzy tradycją a szczęściem córek. Można się przekonać, że w historii, której akcja osadzona jest ponad 100 lat temu, łatwo można znaleźć ponadczasowe wątki i refleksje.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji