Artykuły

Bydgoszcz. Zbliża się premiera "Snu nocy letniej" w Operze

Balet na podstawie sztuki Szekspira będzie już 33. baletem, wystawianym przez bydgoską operę w jej 55-letniej historii oraz 7., którego premiera odbędzie się w gmachu przy ulicy Focha. Od kilku dni stawiane są elementy scenografii.

Na scenie zobaczymy królestwo elfów, czapkę z oślimi uszami oraz mgłę zasnuwającą las.

W Operze Nova trwają właśnie ostatnie próby pod okiem Karola Urbańskiego, absolwenta Państwowej Szkoły Baletowej, stypendysty Ministerstwa Kultury i tancerza Teatru Wielkiego w Łodzi. W swojej wieloletniej karierze związany był z baletem Teatru Wielkiego w Warszawie, tańczył w Norweskim Balecie Narodowym i był solistą warszawskiej Opery Narodowej. Jako choreograf ma w swoim dorobku przygotowania do wielu znaczących spektakli.

Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Jerzy Wołosiuk, wykładowca bydgoskiej Akademii Muzycznej oraz były współpracownik, między innymi, węgierskiej Savaria Symphony Orchestra i Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej w Warszawie. W Operze Nova pracował już wcześniej przy inscenizacjach "Czarodziejskiego fletu", "Manru", "Madamy Butterfly" i "My Fair Lady".

Kostiumy tancerzy zostały zaprojektowane przez Tijanę Tyski. Dla kobiet przygotowano suknie migoczące mnóstwem koralików, a niektóre stroje biją rekordy pod względem zużytego materiału. Obwód sukni Hipolity wynosi 7 metrów, a Tytania okryje się płaszczem, który uszyto z 20 metrów jedwabiu. Co ciekawe, w spektaklu częściej przebierać się będą jednak panowie, dla których także uszyto wspaniałe kostiumy.

W budowaniu nastroju pomogą światła ustawione przez Macieja Igielskiego, który już drugi raz współpracuje przy premierze baletu. Dla scenografa Wacława Ostrowskiego będzie to pierwsza tak duża samodzielna praca.

Premierowe spektakle odbędą się 19 i 20 listopada o godzinie 19.00. Kolejne przedstawienia zaplanowano na 10 i 11 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji