Artykuły

Wrocław. Aktorzy z nominacjami do Złotych Kaczek

W tegorocznym plebiscycie miesięcznika "Film" o nagrody powalczą Kinga Preis, Aleksandra Hamkało, Lesław Żurek, Marcin Czarnik oraz Robert Gonera.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wyłonią internauci i czytelnicy pisma.

Utytułowana Kinga Preis i debiutantka Aleksandra Hamkało znalazły się na liście nominowanych do tytułu najlepszej aktorki. Kinga Preis jest jedną z faworytek plebiscytu, choć w tym roku ma bardzo mocną konkurencję. Rywalizuje z Juliette Binoche, Agatą Kuleszą, Katarzyną Figurą, Agnieszką Grochowską, Gabrielą Muskałą i Joanną Kulig.

Poprzedni filmowy sezon był dla wrocławskich aktorek wyjątkowo dobry. Kinga Preis zagrała między innymi w filmie Wojciecha Smarzowskiego "Róża", a także w nominowanym do Oscara obrazie Agnieszki Holland "W ciemności". Za tę rolę została nagrodzona Orłem na tegorocznym 37. FPFF w Gdyni w kategorii: najlepsza aktorka drugoplanowa. Z kolei Aleksandra Hamkało zdobyła nominację za pierwszą w karierze rolę główną w pełnometrażowej produkcji "Big Love". Jej kreację doceniło również jury tegorocznego Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film".

"W ciemności" oraz "Róża" to także obrazy nominowane do tytułu filmu roku. W tej samej kategorii znalazł się między innymi "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej, "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida oraz "Yuma" Piotra Mularuka. O tytuł najlepszego filmu roku powalczą w sumie 23 produkcje pełnometrażowe.

Aż trzech aktorów związanych z Wrocławiem trafiło na listę pretendentów do tytułu najlepszego aktora roku. Lesław Żurek dostał nominację za rolę w komedii "Nie ten człowiek" Pawła Wendorffa, a Roberta Gonerę wyróżniono za występ w "Big Love". Związany z Teatrem Polskim we Wrocławiu Marcin Czarnik jest nominowany za grę w obrazie "Z daleka widok jest piękny" Wilhelma i Anki Sasnal. Faworytami do tytułu najlepszego aktora są odtwórcy ról w "Róży" i "W ciemności", Marcin Dorociński i Robert Więckiewicz. Ponadto na liście nominowanych znaleźli się między innymi Marian Dziędziel, Stanisław Mikulski, Piotr Adamczyk i Jakub Gierszał. Nominacje przyznano także aktorom z filmu "Jesteś Bogiem", Arkadiuszowi Jakubikowi i Tomaszowi Schuchardtowi oraz debiutantom - Marcinowi Kowalczykowi i Dawidowi Ogrodnikowi.

Poza wskazaniem nagród w kategoriach głównych, czytelnicy "Filmu" w tym roku wybiorą również najlepszy polski film sensacyjny, nakręcony po 1945 roku. W szranki stanie 21 tytułów, w tym "Przepraszam, czy tu biją" Marka Piwowskiego z 1976 roku, "Psy" Władysława Pasikowskiego nakręcone w 1992 roku oraz tegoroczny film Patryka Vegi "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć".

Zwycięzców we wszystkich kategoriach poznamy podczas transmitowanej przez TVP gali, która odbędzie się 13 listopada. O przyznaniu nagród zadecydują internauci oraz czytelnicy magazynu "Film". Głosy oddawać można do 9 listopada na stronie internetowej www.zlotekaczki.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji