Artykuły

Bydgoszcz. Jorma Elo testuje tancerzy

Jorma Elo rozpoczął próby z bydgoskim baletem przed marcową premierą "Fascynacji". To pierwszy polski zespół, z którym będzie współpracować.

Spektakl, który zobaczymy za kilka tygodni w Operze Nova, będzie ważnym wydarzeniem dla miłośników współczesnego baletu. Przedstawienie będzie składało się z kilku różnych choreografii, które wcześniej były wystawiane przez m.in. Boston Ballet czy kanadyjski Ballet British Columbia. To bardzo musicalowy i energetyczny "1st Flash" oraz "Brake the Eyes", którego choreografia była chwalona przez krytyków za niezwykłą płynność i świetnie pomyślane partnerstwo na scenie.

Choreografię do bydgoskiego spektaklu przygotuje Jorma Elo. - Jest już w Bydgoszczy, zostanie do 23 stycznia. Potem wyjedzie i ponownie próby z jego udziałem odbędą się w lutym - mówi Ewa Chałat z Opery Nova.

Elo wczoraj pierwszy raz spotkał się z tancerzami i od rana sprawdzał ich umiejętności. W skupieniu obserwował balet podczas pracy, przeglądając notatnik ze zdjęciami tancerzy.

- Sam wybierze, kto zatańczy do jego choreografii - tłumaczy Ilona Jaświn-Madejska, kierownik baletu Opery Nova. - Przeważają w niej kameralne formy - dwóch, trzech tancerzy na scenie, dlatego sam chce zadecydować o tym, kto najlepiej pasuje do roli.

Choreografię Elo tancerze poznawać będą także dzięki asystentom mistrza. Jeden z nich - Christophe Dozzi wczoraj prowadził ćwiczenia baletu, kilkakrotnie powtarzając układy z tancerzami. Wszystko po to, żeby fiński choreograf mógł wybrać tych najlepszych.

Elo jest obecnie jednym z najbardziej rozchwytywanych choreografów w Stanach Zjednoczonych i Europie. Pracował m.in. dla American Ballet Theatre czy Królewskiego Baletu Duńskiego. Jako tancerz występował w Holenderskim Teatrze Tańca oraz ze słynnym szwedzkim Cullberg Ballet. Na koncie ma ponad 50 różnych choreografii, projektuje też kostiumy, scenografię i oświetlenie.

Oprócz choreografii Elo na najbliższą premierę złożą się także fragmenty spektakli autorstwa młodego choreografa, Mauro de Cambia, który na próby z bydgoskim baletem przyjedzie w lutym. Premiera przedstawienia jest planowana 9 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji