Artykuły

TVP Kultura. "Uciekła mi przepióreczka" Agnieszki Glińskiej

Kolejna odsłona kwietniowego przeglądu twórczości Jana Englerta, w którym TVP Kultura prezentuje przedstawienia i filmy z udziałem Jana Englerta. Tym razem przypominamy spektakl "Uciekła mi przepióreczka" Agnieszki Glińskiej.

Telewizyjna interpretacja klasycznej pozycji polskiej dramaturgii jest próbą nadania aktualnego wymiaru postawom ludzkim, dość odległym od uznawanego współcześnie systemu wartości. To opowieść o odpowiedzialności i wierności dla raz obranych ideałów, bez względu na cenę jaką przyjdzie zapłacić. To także opowieść o konfrontacji dwóch odmiennych światów: tego "wielkiego", wypełnionego wzniosłymi ideami i tego "parafiańskiego" -"gdzie się życie pospolite jak młyńskie koło obraca".

Siła inscenizacji Agnieszki Glińskiej leży przede wszystkim w znakomitej obsadzie aktorskiej. Dorota Landowska, Jan Englert, Krystyna Janda, Mariusz Benoit, Igor Przegrodzki potrafią w staroświeckie, niemal "wyciągnięte z lamusa" postacie tchnąć pełnię życia i sprawić, że ich postępowanie staje się psychologicznie uzasadnione. Zarysowane z dużą subtelnością nabierają głębi i prawdziwości dzięki doskonale wyeksponowanej warstwie pozatekstowej.. Ich cała gra opiera się na punktowaniu niuansów, subtelnych niedomówieniach i na wpół urwanych gestach.

Oryginalny tekst dramatu Stefana Żeromskiego został wyczyszczony z nadmiaru słów, tak charakterystycznego dla maniery prozy międzywojennej. Dzięki temu ta pozornie przestarzała sztuka nabrała większej spójności, bardziej odpowiadającej gustom współczesnej widowni.

Emisja 16 kwietnia, godz. 20.20, TVP Kultura

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji