Artykuły

Warszawa. Premiera książki "TR Laszuk"

W piątek, 21 czerwca w TR Warszawa odbędzie się premiera książki "TR Laszuk". Wydawnictwo jest owocem długoletniej współpracy Grzegorza Laszuka - grafika, aktywisty, performera z warszawskim teatrem.

Autor plakatów do spektakli TR Warszawa jest znany przede wszystkim ze swojego zaangażowania w kreowanie kultury niezależnej w stolicy. Jest współzałożycielem wywodzącej się z Komuny Otwock - Komuny// Warszawa, w której niedawno otworzył Instytut Sztuk Performatywnych, zajmujący się integracją artystów z różnych środowisk i produkcją nowych wydarzeń artystycznych z pogranicza sztuk wizualnych, teatru, muzyki i performance art . Zobacz galerę zdjęć

W Komunie// Warszawa współorganizuje cykl "re//mix", w którym uznani twórcy młodego i średniego pokolenia odnoszą się do twórczości swoich mistrzów. Wystawił też spektakl "Sierakowski", o redaktorze "Krytyki Politycznej". Opowiadał, że genezą sztuki był miesięczny eksperyment - zamknął się w odosobnieniu i czytał wszystko, co wydaje "Krytyka", po czym ze złością rzucał książkami o ścianę.

Dzisiaj w Komunie // Warszawa pokazane zostanie ostatnie w tym sezonie przedstawienie "Atatürk albo dlaczego pojechałem do Istambułu" - opowieść o legendarnym przywódcy i wprowadzonych przez niego reformach.

Szczególnie ceniona jest twórczość graficzna Grzegorz Laszuka. W maju reprezentował Polskę na organizowanej w Berlinie międzynarodowej konferencji poświęconej grafice i projektowaniu TypoTalks. Z teatrem Grzegorza Jarzyny współpracuje od wielu lat. Tworzone przez niego plakaty charakteryzuje prosta, wyrazista estetyka., do której często dopisuje zaangażowane politycznie tematy. Oprócz z TR Warszawa, współpracuje m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Gutek Film, Filharmonią Narodową, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodową Galerią Sztuki Zachęta i Fundacją Bęc Zmiana.

Starannie wydana "TR Laszuk" jest katalogiem dopracowanych do perfekcji grafik - swoistym artbookiem. Zawiera również rozmowę Romana Pawłowskiego, krytyka kultury i publicysty z Grzegorzem Laszukiem i wywiady Agaty Szydłowskiej, krytyczki i kuratorki dizajnu z Grzegorzem Jarzyną, reżyserem teatralnym, wieloletnim dyrektorem naczelnym i artystycznym TR Warszawa, Agnieszką Tuszyńska, zastępczynią dyrektora artystycznego TR Warszawa.

Pierwsze plakaty Grzegorza Laszuka stworzone pod koniec lat 90. na zamówienie teatru, wprowadziły ferment w dotychczasowym podejściu do projektowania graficznego. W otwierającym książkę eseju "Kronika niepokojów" Agata Szydłowska pisze, że Grzegorzowi Laszukowi "udało się połączyć sprzeczności: tchnąć nowego ducha w staroświeckie formuły plakatu i programu teatralnego, doprowadzić je do rangi autonomicznej wypowiedzi autorskiej, przy jednoczesnym radykalnym przeciwstawieniu się narcystycznej tradycji plakatu jako subiektywnej wypowiedzi twórcy przebranej w kostium tak zwanej metafory."

Sam artysta uważa, że "projektowanie graficzne to przede wszystkim solidne rzemiosło. Może w przypadku plakatów potrzeba czasem "przebłysku geniuszu", ale generalnie uważam, że plakat powinien być dobrze widoczny na ulicy".

W czasie piątkowej premiery książki odbędzie się wykład-akcja muzyczna i jednocześnie prezentacja projektów graficznych stworzonych dla TR Warszawa pt. "Dlaczego zabiłem polską szkołę plakatu?" Grzegorz Laszuk opowie o symbolicznej i praktycznej zmianie, jaka nastąpiła w projektowaniu graficznym na przełomie wieków.

***

Program wieczoru, 21.06.2013 r. (piątek):

godz.. 19:00 - spotkanie z Grzegorzem Laszukiem i Romanem Pawłowskim, prowadzi Agata Szydłowska (mała scena) g. 20:00 - wykład/akcja "Dlaczego zabiłem Polską Szkołę Plakatu"

godz. 20:30 - dj Wyrodna - after party w Delikatesach Esencja

Premiera książki odbędzie się na małej, a następnie dużej scenie w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8). Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji