Artykuły

Warszawa. "TR Laszuk" premierowo

21 czerwca w TR Warszawa odbędzie się premiera książki ukazującej długoletnią współpracę Grzegorza Laszuka, jednego z najlepszych polskich grafików, z warszawskim teatrem. W programie wieczoru również rozmowa z twórcą o polskiej szkole dizajnu oraz akcja muzyczna.

Premierę książki wzbogaci wykład-akcja muzyczna Grzegorza Laszuka "Dlaczego zabiłem polską szkołę plakatu?", prezentowany w tym roku m.in. na TypoBerlin - międzynarodowej konferencji kultury użytkowej i identyfikacji wizualnej. Będzie to przykład nieortodoksyjnego podejścia do graphic design. Korzystając z doświadczeń teatralno-muzycznych rozwijanych w niezależnej grupie artystycznej Komuna// Warszawa, Laszuk opowie o symbolicznej i praktycznej zmianie, jaka nastąpiła w projektowaniu graficznym na przełomie wieków. Akcja będzie jednocześnie wykładem, koncertem oraz prezentacją projektów graficznych stworzonych dla TR Warszawa.

Bogato ilustrowana, dwujęzyczna TR Laszuk, wydana przez TR Warszawa i Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana, prezentuje nowatorskie projekty graficzne Grzegorza Laszuka wykonane dla TR Warszawa. Prace artysty pozostające na pograniczu artbooka i indywidualnej ekspresji artystycznej, korespondują z w pełni funkcjonalnymi elementami identyfikacji wizualnej. Oba fenomeny polskiej kultury - grafiki i przedstawienia teatralne, spotykają się w książce, która eksploruje i bada pogranicza sztuki i komunikacji wizualnej. Wydawnictwo ukazuje obraz nie tylko przenikania się sztuk, ale także przenikania się sztuki z rzeczywistością ówczesnego okresu. Całość wielowymiarowej opowieści umieszczona jest w kontekście problemów i przemian politycznych Polski pierwszej dekady nowego wieku.

- Przejmując teatr, wiedziałem, że musi on mieć mocną identyfikację wizualną. Zależało mi na tym, aby wyrobić mocną markę, a do tego potrzebna jest silna, wyrazista identyfikacja graficzna - mówi Grzegorz Jarzyna, wieloletni dyrektor TR Warszawa. - Okazało się, że Grzegorz myśli bardzo teatralnie. Pracując nad plakatem, potrafi na pierwszy plan wysunąć istotę i sens spektaklu. W tym procesie ważne jest, aby uwzględnić oczekiwania reżysera oraz wyobrażenie samego twórcy. Ostateczna wersja musi zadowalać trzy strony: reżysera, samego Grzegorza oraz nas. Bierzemy pod uwagę również czy dany plakat interesuje nas w zestawieniu z innymi, czy wnosi coś nowego w ramach serii -a.

Pierwsze plakaty Grzegorza Laszuka stworzone pod koniec lat 90. na zamówienie teatru, były wyznacznikami całkowicie nowego podejścia do projektowania graficznego. Razem z teatralnymi eksperymentami stworzyły wyjątkową jakość na polskiej scenie kulturalnej. Książka zawiera wywiady z twórcami TR Warszawa, obszerną rozmowę z Grzegorzem Laszukiem przeprowadzoną przez krytyka teatralnego Romana Pawłowskiego oraz krytyczny wstęp sytuujący fenomen prac artysty w kontekście przemian dizajnu w Polsce. Całości towarzyszą fotografie Macieja Landsberga.

Filozofia projektowa Grzegorza Laszuka łączy w sobie szacunek do rzemiosła, dbałość o produkcję i progresywne podejście do komunikacji wizualnej, która zgodnie z filozofią artysty ma być wyrazista, skuteczna i wynikająca z potrzeb zleceniodawcy. Bezpośrednia, często "agitacyjna" forma plakatów Laszuka oraz ich zaangażowanie w bieżące sprawy polityczne i problemy społeczne, odzwierciedlają związek TR Warszawa z polską rzeczywistość. Ostatnią pracą Laszuka wykonaną dla teatru jest cegiełka Kup sobie teatr, dzięki której teatr zbiera środki na wykupienie siedziby przy ul. Marszałkowskiej od prywatnego właściciela.

***

Program wieczoru, 21.06.2013 r. (piątek):

g. 19:00 - spotkanie z Grzegorzem Laszukiem i Romanem Pawłowskim (Gazeta Wyborcza), prowadzi Agata Szydłowska (mała scena)

g. 20:00 - wykład/akcja Dlaczego zabiłem Polską Szkołę Plakatu

g. 20:30 - dj Wyrodna - after party w Delikatesach Esencja

Premiera książki odbędzie się na małej, a następnie dużej scenie w TR Warszawa (ul. Marszałkowska 8).

Wstęp wolny.

Wydawca: TR Warszawa i Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Grzegorz Laszuk - projektant, aktywista miejski, reżyser. Członek Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej i jeden z założycieli grupy teatralnej Komuna// Warszawa. Oprócz z TR Warszawa, współpracuje m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Gutek Film, Filharmonią Narodową, Muzeum Narodowym w Warszawie, Narodową Galerią Sztuki Zachęta, Fundacją Bęc Zmiana.

TR Warszawa - od ponad dziesięciu lat jeden z najpopularniejszych teatrów w Polsce. Uważany za nowoczesny teatr otwarty na nowe idee, równocześnie kultywujący najlepsze teatralne tradycje. Wysoką pozycję TR Warszawa wśród młodych teatrów europejskich potwierdzają nagrody przyznane na festiwalach krajowych i międzynarodowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji