Artykuły

Śląskie. Kurtyna ciągle w górze

Do końca sezonu teatralnego pozostały wprawdzie tylko dwa miesiące, ale przed widzami jeszcze kilka premier. Czekamy na nie z niecierpliwością. Tym większą, że niektóre propozycje wydają się co najmniej... intrygujące.

Teatr Polski w Bielsku-Białej, wprowadza (31 maja) na afisz "Ifigenię", opartą o tekst tragedii Eurypidesa. Czy opowieść o poświęceniu życia młodziutkiej dziewczyny, w imię powodzenia wojennej wyprawy pod Troję, koresponduje z naszymi czasami? Paweł Wodziński, reżyser przedstawienia uważa, że tak.

- Z dzisiejszej perspektywy - pisze na stronie TP - to sztuka o powrocie agresywnej, przednowoczesnej polityki do świata, który żył w przekonaniu, że takie pojęcia jak konflikt, wojna, podbój czy dominacja należą nieodwołalnie do historii. To tekst, którego bohaterami są ludzie polityki, realnie sprawujący władzę w państwie, których decyzje wpływają znacząco na losy obywateli. Wraz z powrotem twardej polityki, czas wprowadzić ich znów na scenę - dodaje reżyser.

Po "Kopciuszka" - balet, z muzyką Sergiusza Prokofiewa - sięga Opera Śląska w Bytomiu. Ta pozycja od niemal 70 lat należy do stałego repertuaru teatrów operowych świata. I trudno się dziwić to przecież idealna oferta artystyczna dla całej rodziny.

Opracowania libretta na motywach baśni Charlesa Perraulta dokonała Anna Majer, która jest też reżyserką i autorką choreografii. Warto zaznaczyć, że tytuł ten wystawiony zostanie w oryginalnej oprawie scenograficznej (Małgorzata Słoniowska) i kostiumach oraz układach choreograficznydh, łączących taniec klasyczny ze współczesnym. Bytomski "Kopciuszek", dzieje się współcześnie, ale tytułowa bohaterka, podobnie jak jej baśniowy pierwowzór- marzy o wielkiej miłości. Premiera 24 maja.

Już w najbliższą sobotę, 3 maja, zaprasza na kolejną premierę Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Będzie to widowisko muzyczne pt. "Tango FM", którego tkankę tworzą najładniejsze polskie tanga, m.in.: "Nie kochać w taką noc to grzech", "To ostatnia niedzie la", "Szkoda twoich łez", ale także bardziej współczesne. Bohaterem, prowadzącym nas przez świat tajemniczych rytmów jest - On (Piotr Machalica), prezenter radiowy, który raz w tygodniu przynosi swoje ulubione płyty i zaprasza słuchaczy do chwili refleksji. Ale pewnego razu emocje wymykają się spod kontroli... Scenariusz i reżyseria -Jacek Bończyk, a na scenie zobaczymy aktorów częstochowskiej sceny i posłuchamy zespołu muzycznego.

W Teatrze Śląskim rozpoczęły się natomiast próby do inscenizacji sztuki "W popielniczce diament" Jakuba Roszkowskiego, w reżyserii Waldemara Patlewicza. Jej bohaterem jest Zbigniew Cybulski. tym razem w nieoczekiwanym kontekście egzystencjalnym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji