Artykuły

Szczecin. Dwie śpiewające premiery

Teatr Polski przypomni legendarne songi Piwnicy pod Baranami. W "Śpiewie szczerbatych mew" w Teatrze Małym zabrzmią nowe piosenki o Szczecinie. W sobotę dwie premiery.

Związki Teatru Polskiego z krakowską Piwnicą pod Baranami były zawsze bardzo duże. Dyrektor Adam Opatowicz zapraszał gości z Piwnicy, przez wiele lat organizował Dymnalia, a szczecinianie jeździli do krakusów, m.in. na urodziny Piotra Skrzyneckiego, legendarnego założyciela Piwnicy i jej konferansjera, gdzie nazywani byli "Brylantami ze Szczecina". Nic dziwnego, że portret Skrzyneckiego jako mistrza Czarnego Kota Rudego znalazł się na malowanej ścianie w szczecińskiej scenie kabaretowej. Teraz dyrektor Adam Opatowicz reżyseruje nowe przedstawienie pt. "Hotel Snów", które ma być przypomnieniem i hołdem dedykowanym Piotrowi Skrzyneckiemu.

Historia Piwnicy pod Baranami z jej legendarnymi songami, teraz w wykonaniu szczecińskich aktorów. Scenariusz - Marek Pacuła i Adam Opatowicz, scenografia - Mariusz Napierała, choreografia - Paulina Andrzejewska, kierownik muzyczny - Krzysztof Baranowski, przygotowanie wokalne - Anna Reńska, zdjęcia i projekcje filmowe - Rafał Bajena. Sobotnią premierę "Hotelu Snów" w Teatrze Polskim (godz. 19) poprzedzi (godz. 18.30) powitanie gości z Krakowa, otwarcie wystawy Marka Szymczaka "Piotr Skrzynecki i Piwnica pod Baranami w fotografii" oraz minirecital Anny Szałapak "To nic, że coś minęło". A po premierze, w Czarnym Kocie Rudym koncert w wykonaniu połączonych sił artystycznych krakowskich i szczecińskich.

Na premierę przygotowaną w ramach Sceny Propozycji Aktorskich zaprasza w sobotę Teatr Mały. Na spektakl muzyczny "Śpiew szczerbatych mew" złoży się kilkanaście autorskich piosenek związanych ze Szczecinem. "Spotkanie z Parówkową Cesarzową, Rudą Marzeną czy molem z Zakładów Odzieżowych Dana jest pretekstem do rozmowy o naszym mieście, jego magicznym uroku, marzeniach i niespełnionych aspiracjach - zapowiada w materiałach promocyjnych Teatr Współczesny (Teatr Mały to jego kameralna scena). - Czarny humor, elektroniczne brzmienia, zmysłowe szepty i krzyk mew. Posłuchajmy, jak dziś brzmią szczecińskie podwórka". Scenariusz, teksty piosenek i reżyseria Marcin Litkowski, muzyka Barbara Biel, scenografia i kostiumy - Agnieszka Miluniec, Maciej Osmycki, projekcje wideo - Bartosz Wójcicki (PuH). Premiera w Teatrze Małym o godz. 20.30.

Na sobotnie przedstawienia na dwóch scenach nie ma już biletów, ale oba teatry grają swoje przedstawienia przedpremierowo. "Hotel Snów" w czwartek I piątek o godz. 19 (bilety 20-30 zł), a "Śpiew szczerbatych mew" w piątek o godz. 20 (wstęp 50 zł - Wieczór Kobiet).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji