Artykuły

Szczecin. Bursztynowe Pierścienie rozdane

Najlepsze przedstawienie: "Igraszki z diabłem". Najlepszy aktor: Adam Dzieciniak [na zdjęciu]. Bursztynowe Pierścienie, nagrody szczecińskiej publiczności, przyznane.

Szczecinianie mogli wybrać najlepszego aktora i spektakl spośród pięciu przedstawień i siedmiu artystów nominowanych przez kapitułę złożoną z recenzentów i krytyków teatralnych.

Oto laureaci:

Przedstawienie sezonu

"Igraszki z diabłem" w reżyserii Wojciecha Solarza na podstawie sztuki Jana Drdy. Przygotowany przez Teatr Polski spektakl opowiada baśniową historię Marcina Kabata - żołnierza weterana, który na swej życiowej drodze spotyka zbója i diabła. Uznanie krytyków zyskał przede wszystkim za reżyserię i aktorstwo.

Aktor sezonu

Adam Dzieciniak za rolę Marcina Kabata w "Igraszkach z diabłem" Teatru Polskiego. Laureat jest absolwentem wydziału aktorskiego wrocławskiej PWST. Ze szczecińskim Teatrem Polskim związany jest od 1987 r. Wcześniej pracował m.in. w Elblągu, Zielonej Górze i Słupsku.

Srebrna Ostroga

Nagroda przyznawana od 1999 r. przez Towarzystwo Przyjaciół Szczecina dla młodych i obiecujących aktorów trafiła w tym roku do Joanny Kupińskiej, aktorki Teatru Współczesnego. Doceniona została za rolę Alice w przedstawieniu "Bliżej". Jest absolwentką PWSFTviT w Łodzi z 2002 r.

Oko Recenzenta

Nagrodę przyznawaną przez komisję nominującą otrzymała Anna Januszewska z Teatru Współczesnego - za stworzone w tym sezonie kreacje, m.in. Róży w spektaklu "Oskar i pani Róża" i kobiety III w "Łucji i jej dzieci".

Anna Januszewska jest absolwentką wydziału aktorskiego PWSFTviT w Łodzi z 1977 r. Debiutowała na scenie Teatru im. Horzycy w Toruniu. Na swoim koncie ma ponad 70 ról teatralnych. Wielokrotnie nagradzana, m.in. Bursztynowym Pierścieniem 2001 za rolę Dulskiej w "Moralności pani Dulskiej".

Złoty Gong

Tę nagrodę dla najlepszego koszalińskiego aktora otrzymał Wojciech Rogowski z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego za rolę Paska w "Pamiętnikach".

Organizatorem plebiscytu "Bursztynowe pierścienie" jest Towarzystwo Przyjaciół Szczecina, "Kurier Szczeciński", TVP 3 Szczecin. Przedsięwzięciu patronuje Urząd Marszałkowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji