Artykuły

Poznań. Rezydenci "Starego Browaru Nowego Tańca" najlepsi w Lublinie

Wczoraj w Lublinie zakończyła się Polska Platforma Tańca - przegląd najciekawszych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Najważniejsze nagrody MKiDN jury przyznało dwóm spektaklom wyprodukowanym przez Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk: "Niżyński. Święto snów" oraz "Insight".

Nagroda za najlepszy spektakl w tegorocznym konkursie trafiła do Sławomira Krawczyńskiego, Anny Godowskiej i Tomasza Wygody - twórców spektaklu "Niżyński. Święto snów". Jury uhonorowało także Tomasz Wygodę nagrodą dla najlepszego wykonawcy.

Kolejne ważne wyróżnienie - nagrodę za najlepszą choreografię - przyznano spektaklowi "Insight" (na zdjęciu) Janusza Orlika i Joanny Leśnierowskiej.

Polska Platforma Tańca jest jednym z najważniejszych spotkań polskiego środowiska twórców tańca współczesnego i klasycznego. Platforma ma formę konkursu, której finałem jest kilkudniowy przegląd najlepszych produkcji polskiej choreografii.

Organizatorem czwartej edycji Platformy był Instytut Muzyki i Tańca oraz Centrum Kultury w Lublinie. Dotychczasowe odsłony przeglądu odbywały się w Poznaniu, a ich gospodarzami byli Centrum Kultury Zamek oraz Art Stations Foundation.

Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk to autorski projekt kolekcjonerki i promotorki szeregu działań z dziedziny kultury, sztuki oraz biznesu. Działania Fundacji realizowane są w ramach dwóch głównych programów: wystawienniczego i performatywnego.

Program performatywny funkcjonujący pod nazwą "Stary Browar Nowy Taniec" to wielopoziomowy program promocji i prezentacji tańca współczesnego. Jego podstawową misją jest popularyzacja sztuki tanecznej oraz wspieranie profesjonalnego rozwoju młodych polskich choreografów i tancerzy poprzez stworzenie w Poznaniu profesjonalnego miejsca nie tylko regularnych prezentacji, ale także i kreacji tańca współczesnego. Od początku mottem działań stało się hasło sztuka nie potrzebuje wsparcia, artyści tak! Dzięki wsparciu produkcyjnemu Art Stations Foundation od 2004 roku powstało w Starym Browarze ponad 50 produkcji tańca współczesnego, a w 2006 r. powołano do życia pierwszy w Polsce program rezydencyjny - Solo Projekt - który co roku oferuje 3 młodym polskim choreografom wsparcie finansowe, merytoryczne i promocyjne w stworzeniu spektaklu solowego.

Spektakle "Niżyński. Święto snów" oraz "Insight" zostały wyprodukowane w 2013 roku. Art Stations Foundation świętuje w tym roku dziesiątą rocznicę powstania.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji