Artykuły

Szczecin. Bursztynowe Pierścienie rozdane

Balet "Ogniwa" z Opery na Zamku, Elżbieta Donimirska z Teatru Polskiego i reprezentant tej samej sceny Jacek Piotrowski - oto trójka zwycięzców tegorocznego plebiscytu Bursztynowy Pierścień, organizowanego przez naszą redakcję. Nagrody rozdaliśmy wczoraj, w Teatrze Polskim.

Werdykt w konkursie podjęli Państwo - nasi Czytelnicy, przez dwa miesiące wysyłając SMS-y i kupony.

"Ogniwa" [na zdjęciu] otrzymały statuetkę dla najlepszego przedstawienia sezonu. To trzyczęściowy balet do muzyki Witolda Lutosławskiego. Choreografię stworzyli Piotr Czubowicz, Kaja Kołodziejczyk i Robert Glumbek. Tematami spektaklu są kolejno: młodość i miłość, życie i śmierć oraz niepokoje współczesnego świata. W walce o zwycięstwo, operowa propozycja z dużą przewagą pokonała "Bajki samograjki" z Teatru Lalek Pleciuga, "Operę za trzy grosze" z Teatru Polskiego, "Hotel Misery deLuxe" z Teatru Kana oraz "Po sezonie" z Teatru Współczesnego.

W kategorii najlepszego aktora sezonu przekonujące zwycięstwo odniosła Elżbieta Donimirska. Głosujący docenili jej kreację Celii Peachum w "Operze za trzy grosze" Bertolda Brechta i Kurta Weilla, w reżyserii Adama Opatowicza. Donimirska jest w Szczecinie niedługo, bo zaledwie od dwóch lat. Do Teatru Polskiego przyjechała z Zielonej Góry. W ubiegłym roku, nominowana była do Bursztynowego Pierścienia za rolę w "Udręce życia". W tym, w pokonanym polu zostawiła Magdalenę Myszkiewicz i Ewę Sobiech z Teatru Współczesnego, Pawła Niczewskiego (Zamek Książąt Pomorskich), Grażynę Nieciecką-Puchalik (Teatr Lalek Pleciuga) i Wojciecha Rogowskiego z Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie.

Podczas wczorajszej gali finałowej w Teatrze Polskim, wręczone zostało jeszcze jedno wyróżnienie - Nagroda Jury, przyznawana przez kapitułę plebiscytu, złożoną ze szczecińskich dziennikarzy kulturalnych. Decyzją gremium otrzymał ją Jacek Piotrowski z Teatru Polskiego za mistrzostwo ról drugiego planu i scenicznego epizodu.

Jury nie zdecydowało się za to na wskazanie laureata innej nagrody, tradycyjnie przyznawanej podczas bursztynowego finału: Srebrnej Ostrogi dla młodego twórcy teatralnego.

Triumf Opery na Zamku oznacza, iż właśnie w jej wyremontowanej siedzibie, w 2015 roku odbędzie się kolejna ceremonia rozdania Bursztynowych Pierścieni. Tradycyjnie bowiem gospodarzem finałowej uroczystości jest zwycięzca z poprzedniego sezonu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji