Artykuły

Lichota, Ogrodnik i Gąsiorowska oczami studentów aktoRstudio

Studium aktoRstudio, szkoła założona przez Romę Gąsiorowską, już od trzech lat uczy młodych ludzi, co to znaczy być aktorem. To miejsce, w którym liczy się nie teoria, ale praktyka. Zajęcia, prowadzone przez Romę Gąsiorowską, Michała Żurawskiego, Dawida Ogrodnika, Leszka Lichotę, Aleksandrę Popławską czy Małgorzatę Buczkowską, są bardzo różnorodne, ale zawsze - warsztatowe, co chwalą sobie sami studenci. - Ta różnorodność jest fascynująca, bardzo rozwijająca - mówi Sylwia Nowak, która do aktoRstudio dołączyła w tym roku. - Wszyscy uczą nas bycia tu i teraz, ale każdy na swój sposób.

Zgadza się z nią Piotr Nowak, weteran Studium aktoRstudio, który zaczynał jako student, a teraz pomaga Gąsiorowskiej także w kwestiach techniczno-organizacyjnych. "Kadra aktoRstudio to zbiór indywidualności, które razem tworzą bardzo spójną całość!"

Co studenci mówią o konkretnych wykładowcach? Zapytaliśmy ich o cztery nazwiska: Dawida Ogrodnika, Michała Żurawskiego, Leszka Lichotę i Piotra Głowackiego.

"Dawid Ogrodnik (na zdjęciu) zwalił z nóg większość grupy. Zajęcia z nim to transcendencja aktorstwa. Nie ma miejsca na dystans, trzeba się całkowicie oddać procesowi" opowiada Piotrek. Sylwia dodaje: "Zajęcia z Dawidem pomagają nam przełamać strach przed pokazywaniem wszystkich, czasami skrajnych, emocji. Uczą nas, jak się skupić tylko i wyłącznie na odczuwaniu danej sytuacji, myśleniu i przeżywaniu postacią. To trochę jak uprawianie jakiegoś sportu extremalnego - strach i adrenalina przed, ale wrażenia i satysfakcja po skoku na głęboką wodę - bezcenne."

Pierwsze spotkanie z Leszkiem Lichotą studenci zapamiętali jako równie wymagające, co satysfakcjonujące. "Opowiadanie o chwili, która zmieniła nasze życie przed resztą grupy było nie lada wyzwaniem - każdy z nas boi się przecież oceny innych. Jednak to te zajęcia tak bardzo pomogły nam przełamać najgorsze sceniczne bariery, czyli strach i wstyd" zamyśla się Sylwia. "Inna rzecz, że Leszek bardzo pomaga nam wyszukiwać w sobie konkretnych "barw" naszej osobowości, optymalnych do pokazania różnorodnych bohaterów" dodaje. Podobnie pracę z Lichotą postrzega Piotr: "Leszek rewelacyjnie włącza się w pracę nad postacią. Nie tylko daje wskazówki, ale też aktywnie uczestniczy w procesie tworzenia."

Z kolei Michał Żurawski, poza wiedzą i warsztatem, przekazuje studentom swój wewnętrzny spokój i pozytywną energię. "Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie te zajęcia, znając role i kreacje Michała" śmieje się Sylwia. "Sądziłam, że energia na zajęciach będzie raczej odwrotna :) Niesamowicie miłe zaskoczenie. Koncentracja, obserwacja nas samych i otoczenia - to zadania, które bardzo pomagają nam odkryć naszą siłę, wiarę i pewność siebie, tak niezbędne w tym zawodzie i w życiu. U Michała zacieramy granicę między światem fikcyjnym i realnym, by nasze aktorstwo było prawdą, a nie żenującym fałszem." W przypadku Piotrka obserwacje ze spotkań z Michałem są nieco inne: "Niesamowita energia. Michał aż buzuje, zarażając grupę swoim entuzjazmem. Zajęcia z nim są zawsze dynamiczne i pełne mocy."

Zarówno Piotr, jak i Sylwia mają problem z opisaniem Piotra Głowackiego w roli wykładowcy i nauczyciela. "Nie mogę zbyt wiele jeszcze powiedzieć, mieliśmy z Piotrkiem dopiero jedne zajęcia" tłumaczy Sylwia. "Na pewno był to świetny trening na skupienie i koncentrację". Tu Piotrek Nowak jest z nią zgodny. " Piotr spokojnie i metodycznie ćwiczy pamięć studentów".

A które zajęcia z damską częścią kadry Studium aktoRstudio jego podopieczni lubią najbardziej? Sylwia nie ma faworytów, jest zadowolona z wszystkich zajęć, bo i z każdych wynosi coś innego. Piotr ceni sobie warsztaty z Aleksandrą Popławską: "Ustanawia konkretne zadania aktorskie i daje bardzo precyzyjne uwagi oraz informacje zwrotne" A Roma Gąsiorowska? Piotr: "Wrażenia po zajęciach z Romą? Super. Po prostu. Łączy najlepsze cechy pozostałych wykładowców ;)."

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji