Artykuły

Warszawa. Plany warszawskich teatrów na 2015 rok

"Szczury" Mai Kleczewskiej, "Koncert życzeń" z Danutą Stenką, "Utalentowany pan Ripley" Radosława Rychcika, "Mary Stuart" z Agatą Kuleszą. Najbliższe miesiące w teatrach. Oto nasz subiektywny wybór premier i wydarzeń teatralnych w Warszawie od stycznia do czerwca:

Styczeń

"Szczury" [na zdjęciu] w Teatrze Powszechnym

10 stycznia w Powszechnym odbędzie się warszawska premiera "Szczurów". Reżyserka Maja Kleczewska, wspólnie z dramaturgiem Łukaszem Chotkowskim, przenieśli akcję dramatu niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna do współczesnej Warszawy, kolejne sekwencje rozgrywają w kręgach warszawskich elit. Spektakl, przygotowany w koprodukcji z krakowskim Festiwalem Boska Komedia (na którym był w grudniu pokazywany), przez tygodnik "Polityka" został uznany za jedno z teatralnych wydarzeń 2014 roku. W Powszechnym zostanie pokazany w ramach nowego bloku tematycznego "Wszystko na sprzedaż?". W obsadzie m.in: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Agnieszka Krukówna, Karina Seweryn, Michał Czachor, Michał Jarmicki i Mateusz Łasowski.

"Szalbierz" w Teatrze Dramatycznym

Z okazji przypadającego w tym roku 250-lecia teatru publicznego w Polsce Teatr Dramatyczny przypomni sztukę węgierskiego pisarza Györgya Spiró o ojcu narodowej sceny Wojciechu Bogusławskim. Spektakl przygotowuje Gábor Máté, węgierski reżyser i aktor, dyrektor artystyczny Teatru Józsefa Katony w Budapeszcie. Premiera "Szalbierza" odbędzie się 10 stycznia na Scenie im. Gustawa Holoubka w Pałacu Kultury. Wystąpią m.in. Witold Dębicki (jako Bogusławski), Sławomir Grzymkowski, Andrzej Blumenfeld, Agnieszka Warchulska, Agnieszka Wosińska, Mariusz Drężek i Małgorzata Rożniatowska.

"Koncert życzeń" w TR Warszawa

Spektakl Yany Ross oparty na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza w wykonaniu Danuty Stenki - entuzjastycznie przyjęty na festiwalu Boska Komedia w Krakowie - będzie miał swoją warszawską premierę. Tytuł pojawi się na afiszu TR Warszawa, który wyprodukował przedstawienie wspólnie z krakowską Łaźnią Nową. Pokazy: 15, 16 i 18 stycznia.

"Królowa Śniegu" w Teatrze Narodowym

Piotr Cieplak powraca do literatury dla dzieci. W Teatrze Narodowym, w którym kilka lat temu pokazywał "Opowiadania dla dzieci" według Singera, tym razem wraz ze swoimi stałymi współpracownikami (m.in. scenografem Andrzejem Witkowskim i choreografem Leszkiem Bzdylem) przygotowuje spektakl na podstawie "Królowej Śniegu" Andersena. Występują m.in.: Ewa Konstancja Bułhak, Beata Fudalej, Dominika Kluźniak, Bartłomiej Bobrowski, Waldemar Kownacki, Tomasz Sapryk, Zbigniew Zamachowski. Premiera 17 stycznia w Sali Bogusławskiego.

"Requiem" w Teatrze Współczesnym

Kolejny tytuł Hanocha Levina na warszawskim afiszu. Po sztukę izraelskiego dramatopisarza, autora "Kruma" i "Pakujemy manatki", sięga reżyser Wojciech Urbański. Premiera "Requiem" to podsumowanie pracy Studia Teatralnego Teatru Współczesnego. Pokazy od 24 stycznia na Scenie w Baraku. W obsadzie m.in: Katarzyna Dąbrowska, Marlena Górska, Monika Kepka, Weronika Nockowska, Kinga Tabor, Maciej Kowalik, Rafał Zawierucha.

"Iwona, księżniczka Burgunda" w Teatrze Imka

Wielokrotnie nagradzana (m.in na festiwalu Klasyka Polska w Opolu), reklamowana jako "multimedialny thriller" - "Iwona, księżniczka Burgunda" Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego przyjedzie do Warszawy. Spektakl Teatru im. Kochanowskiego z Opola zostanie zagrany w Imce dwukrotnie: 23 i 24 stycznia w ramach przeglądu "PKO Bank Polski. Polska w IMCE. Niecodzienny Festiwal Teatralny".

"Papieżyca" w Teatrze Ateneum

Teresa Budzisz-Krzyżanowska jako Papieżyca w sztuce Esther Vilar. Rzecz dzieje się w przyszłości. Dobra watykańskie zostały rozdane albo rozsprzedane, autorytet papieski podupadł, ludzie masowo opuszczali kościoły. Papieżycą zostaje Amerykanka Joanna Druga. Spektakl reżyseruje Edward Wojtaszek. Premiera 24 stycznia w Teatrze Ateneum na Scenie 61.

"Wesele" w Teatrze Polskim

Z okazji 102. rocznicy powstania Teatru Polskiego 29 stycznia na scenie przy Karasia odbędzie się premiera "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. W obsadzie m.in.: Andrzej Seweryn (Gospodarz/Wernyhora), Joanna Trzepiecińska (Gospodyni), Lidia Sadowa (Panna Młoda), Szymon Kuśmider (Pan Młody/Hetman), Marcin Kwaśny (poeta), Natalia Sikora (Rachela), Jarosław Gajewski (Dziennikarz/Stańczyk) i Jerzy Schejbal (Żyd).

"Wyczerpani" w Nowym Teatrze

Claude Bardouil, francuski reżyser i choreograf, twórca spektaklu "Nancy.Wywiad", przygotowuje w Nowym Teatrze swój drugi projekt z pogranicza tańca i teatru. Po Nancy Spungen tym razem inspiracją stała się dla niego Shannon Michelle Wisley, znana pod pseudonimem Savannah, aktorka filmów porno, która popełniła samobójstwo w wieku 23 lat. Występują: Magda Popławska, Ewa Dałkowska, Piotr Polak, Bartosz Gelner, Łukasz Przytarski. Spektakl będzie pokazywany w CSW Zamek Ujazdowski od 30 stycznia.

Luty

"Mamma Mia!" w Teatrze Muzycznym Roma

Wojciech Kępczyński, dyrektor Romy, przygotowuje kolejną wielką produkcję musicalową. To "Mamma Mia!" z przebojami zespołu ABBA. Premiera 21 lutego.

"Pożar w burdelu" w Teatrze Polskim

Nowy odcinek popularnego kabaretowego cyklu "Pożar w burdelu" zobaczymy na szacownej scenie Teatru Polskiego. Premiera 13 lutego.

Marzec

Warszawskie Spotkania Teatralne

W marcu w Teatrze Dramatycznym odbędą się 35. Warszawskie Spotkania Teatralne. Czy zobaczymy najgorętsze tytuły ubiegłego roku? Czy przyjedzie do Warszawy "Wycinka" Krystiana Lupy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, "Dziady" Radosława Rychcika z Poznania, "Nie-boska komedia" Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego z Narodowego Starego Teatru w Krakowie? Selekcja wciąż jeszcze trwa, program ma być ogłoszony w drugiej połowie lutego. Kuratorem spektakli dla dorosłych jest Zdzisław Pietrasik, a małych WST - Janusz Ryl-Krystianowski.

"Efekt" w Teatrze Studio

Agnieszka Glińska reżyseruje sztukę brytyjskiej autorki Lucy Prebble - "Efekt". Bohaterowie poddają się jako ochotnicy badaniom klinicznym leków antydepresyjnych. Wystąpią: Agnieszka Pawełkiewicz, Łukasz Simlat, Dominika Ostałowska, Krzysztof Stroiński i Agata Góral. Premiera - 6 marca.

"Nocny kowboj" w Teatrze WARSawy

Julia Holewińska (tekst) i Kuba Kowalski (reżyseria), twórcy m.in. spektaklu "Wichrowe wzgórza" w Teatrze Studio, pracują nad przedstawieniem inspirowanym scenariuszem filmowym głośnego filmu Johna Schlesingera z 1969 r. "Nocny kowboj". To ma być współczesna opowieść o młodej, męskiej prostytutce. Premiera powstaje w koprodukcji między Teatrem WARSawy i Teatrem Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu. Występują m.in.: Ewelina Żak, Julian Świeżewski, Michał Kosela, Rafał Kosowski, Filip Perkowski, Dariusz Skowroński. Premiera warszawska - 6 marca.

"Utalentowany Pan Ripley" w Teatrze Studio

Radosław Rychcik, reżyser poznańskich "Dziadów", które były przebojem teatralnym ubiegłego roku, w Teatrze Studio przygotowuje spektakl według głośnej powieści Patricii Highsmith "Utalentowany pan Ripley". W obsadzie m.in.: Tomasz Nosinski, Marcin Bosak, Natalia Rybicka i Łukasz Lewandowski. Premiera w drugiej połowie marca.

"33 powieści, które każdy powinien znać" w Teatrze Ochoty

27 marca 2015 odbędzie się oficjalne otwarcie sceny nowo wyremontowanego budynku Teatru Ochoty przy ul. Reja 9 połączone z premierą spektaklu "33 powieści, które każdy powinien znać" w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

Kwiecień

"Dybuk" w Teatrze Żydowskim

Teatr Żydowski zapowiada premierę "Dybuka" Szymona Anskiego w opracowaniu Łukasza Chotkowskiego w inscenizacji Mai Kleczewskiej. Spektakl będzie oficjalnym otwarciem obchodów jubileuszu 65-lecia istnienia Teatru Żydowskiego.

"Hamlet" w Teatrze Imka

Aktorka Joanna Drozda przygotowała adaptację szekspirowskiego "Hamleta" i zdecydowała się wyreżyserować spektakl. Akcja będzie rozgrywać się w świecie mediów. Hamleta zagra Piotr Polak. W pozostałych rolach wystąpią: Iwona Bielska, Krzysztof Dracz, Tomasz Tyndyk, Sebastian Pawlak, Tomasz Schuchardt. Premiera w kwietniu.

"Szklana menażeria" w Teatrze Imka

Sztuka Tennesse Williamsa w przekładzie Jacka Poniedziałka, studium toksycznych związków w rodzinie. Reżyseruje: Mateusz Bednarkiewicz. Występują: Agnieszka Grochowska, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Paweł Tomaszewki. Premiera w kwietniu.

"Happy now?" w Teatrze Polonia

Maria Seweryn i Rafał Mohr, a także Bartłomiej Topa i Małgorzata Rożniatowska wystąpią w spektaklu "Happy now?" Lucindy Coxon w reżyserii Adama Sajnuka. Premiera w kwietniu w Teatrze Polonia.

Maj

"Mary Stuart" w Teatrze Ateneum

Agata Kulesza jako Maria Stuart. W Teatrze Ateneum w maju odbędzie się premiera sztuki "Mary Stuart" Wolfganga Hildesheimera. Reżyseruje Agata Duda-Gracz.

"Lalka" w Teatrze Powszechnym

Powieść Bolesława Prusa w adaptacji Pawła Sztarbowskiego i w reżyserii Wojciecha Farugi. Premiera "Lalki" w połowie maja w Teatrze Powszechnym.

Czerwiec

Festiwal Teren TR

W TR Warszawa w czerwcu odbędzie się przegląd spektakli warsztatowych, przygotowanych przez młodych reżyserów, dramatopisarzy, scenografów, artystów wideo i kompozytorów. Będzie to finał trwającego przez cały sezon programu Teren TR. Między 16 i 21 czerwca na scenie przy Marszałkowskiej będzie można zobaczyć 5 prapremierowych przedstawień. Pokazom będą towarzyszyć spotkania z twórcami i projekcje spektakli, zrealizowanych dziesięć lat temu w ramach Terenu Warszawa. Najlepsze realizacje mają szansę wejść na stałe do repertuaru TR Warszawa.

"Karol i Barbara" w Teatrze Polonia

"Karol i Barbara" Michele Riml to druga część granego z powodzeniem od kilku sezonów w Polonii "Seksu dla opornych" - opowieść o tej samej parze małżeńskiej (na scenie Dorota Kolak i Mirosław Baka) rozgrywająca się kilka lat później. Przedstawienie powstaje w koprodukcji z Teatrem Wybrzeże w Trójmieście. Reżyseruje Krystyna Janda. Warszawska premiera w czerwcu.

"Fantazy" w Teatrze Powszechnym

Michał Zadara mierzy się ze Słowackim. 13 czerwca w Teatrze Powszechnym w ramach bloku tematycznego "My, panowie szlachta" odbędzie się premiera "Fantazego". Reżyser zapowiada spektakl w kostiumie i dekoracji z epoki, wierny Słowackiemu.

"Krótki film o miłości" w Teatrze WARSawy

Teatr WARSawy po "Nocnym kowboju" bierze na warsztat kolejny scenariusz filmowy, tym razem autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza. W czerwcu premierę "Krótkiego filmu o miłości" przygotuje Piotr Ratajczak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji