Artykuły

Gdańsk. Plany artystyczne Teatru Szekspirowskiego

W lutym Teatr Szekspirowski proponuje głównie koncerty muzyczne. Jednak już w marcu czekają nas bardzo atrakcyjne wydarzenia teatralne, m.in. w ramach Tygodnia Flamandzkiego, spektakle Jana Fabre'a i Luca Percevala.

Luty upłynie w GTS pod znakiem muzyki. Wystąpią m.in. Iza Lach (13.02), Wojtek Mazolewski Quintet (14.02), Fisz Emade Tworzywo (21.02), Olivier Heim, Enchanted Hunters, Michał Biela, Resina (27.02) i Tadeusz Sławek z zespołem (28.02). Warto zarezerwować czas 23 lutego (godz. 17:30). Wtedy premierę będzie miał film dokumentalny "Zwięzła Kronika Czasu" w reżyserii Andrzeja Wajdy, realizowany podczas otwarcia Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego tematem, poza otwarciem teatru jest sam budynek GTS. W nagraniach udział wzięli obecni podczas otwarcia aktorzy Teatru Globe z Londynu oraz Krzysztof Gordon z Teatru Wybrzeże.

W marcu fani muzyki zajrzą do GTS dla Wasilewski Trio i Joakim Milder (1.03), duetu Gaba Kulka i Julia Marcell (8.03) oraz Meli Koteluk (28.03).

Największym wydarzeniem pierwszej połowy roku będzie Tydzień Flamandzki, który w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim potrwa od 14 do 21 marca. W tym czasie obejrzymy trzy spektakle - produkcje wybitnych europejskich reżyserów Jana Fabre'a i Luca Percevala. Ten pierwszy przedstawi dwa przedstawienia.

Na otwarcie Tygodnia Flamandzkiego belgijski reżyser Jan Fabre wraz ze swoim autorskim Troubleyn/Jan Fabre Theatre zaprezentuje "This is theatre like it was to be expected and forseseen" - spektakl, który po 30 latach od swojej premiery (1982) został wznowiony i wystawiony w Wiedniu (2012) pokazany zostanie 14 marca. Z kolei 16 marca podziwiać będzie można zrekonstruowany i wystawiony także w 2012 roku, czyli po 28 latach od premiery w 1984 roku "The power of theatrical madness".

- To wyjątkowe przedstawienia, które możemy pokazać tylko raz z prozaicznych względów - są niezwykle wyczerpujące dla aktorów Troubleyn Theatre. "This is theatre like..." trwa 8 godzin, a "The power of theatrical madness" 4,5 godziny. Formuła pierwszego z tych spektakli zakłada "migracje" publiczności - w jego trakcie można będzie w miarę swobodnie wejść lub wyjść. W historii tego przedstawienia, łącznie z jego pierwotną wersją z 1982 roku, jeden raz zdarzyło się, że przez cały czas trwania prawie cała widownia pozostała na swoich miejscach. Warto dodać, że nie tylko czas jest w tych spektaklach rzeczywisty. Również w pracy fizycznej czy w scenach przemocy aktorzy się nie oszczędzają. To teatr ekstremalnych emocji - mówi Magdalena Hajdysz z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Przegląd Teatru Flamandzkiego zakończy zaś pokazywany dwukrotnie (20 i 21 marca) najnowszy spektakl Luca Percevala "FRONT - Nothing New on the Western Front", przygotowany w Thalia Theater z Hamburga (premiera 2014 rok). Oprócz nich odbędą się koncerty Osamy Abdulrasol i Zefiro Torna z Frankiem Vaganée. Tygodniowi Flamandzkiemu będzie towarzyszyła konferencja naukowa.

Jeszcze w marcu (25.03) swoje przedstawienia zaprezentuje Krakowski Teatr Scena STU, która zaprezentuje swój tryptyk "Wędrowanie", składający się z trzech części: "Wyzwolenie", "Wesele" i "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego.

Z kolei w połowie kwietnia Teatr Szekspirowski przybliży spektakle warszawskiego Teatru Soho, prowadzonego przez Igora Gorzkowskiego (reżysera większości propozycji repertuarowych tego teatru). Wśród pokazywanych spektakli jest "Burza" Szekspira (z udziałem Henryka Talara) i "Idiota" Dostojewskiego (wystąpi m.in. Agata Buzek) - oba w reżyserii Gorzkowskiego.

W kwietniu (23.04) odbędą się w corocznie hucznie obchodzone przez Fundację Theatrum Gedanense Urodziny Wiliama Szekspira. Szczegóły imprezy nie są jeszcze znane.

Przełom kwietnia i maja to z kolei czas, gdy w Teatrze Szekspirowskim zagości druga po Teatrze Narodowym z Warszawy nasza scena narodowa. Narodowy Teatr Stary prezentować będzie swoje przedstawienia w dniach 27 kwietnia - 3 maja. Podobnie jak było w przypadku Teatru Narodowego, Stary Teatr również pokaże cztery swoje przedstawienia. Już dziś wiadomo, że znajdą się wśród nich "Edward II" w reż. Anny Augustynowicz oraz "Do Damaszku" w reż. Jana Klaty, znanego z małego skandalu, gdy zwolennicy usunięcia dyrektora Klaty ze Starego Teatru usiłowali przerwać przedstawienie okrzykami "hańba", "wstyd". Teatr gra również w majówkę.

- Podczas majówki planujemy wykorzystać mało znane naszym widzom dziedzińce i taras teatru, gdzie chcielibyśmy zorganizować spotkania z poczęstunkiem i akcjami happeningowymi - zapewnia Magdalena Hajdysz.

Koniec maja ponownie związany będzie z cyklem "Teatry z Europy". Drugi w tym roku, po Tygodniu Flamandzkim przegląd teatru europejskiego przeniesie nas do Rumunii. Tydzień Rumuński potrwa od 30 maja do 10 czerwca. Podczas niego zobaczymy m.in. "Podróże Guliwera" w reż. Silviu Purcărete z Narodowego Teatru im. Rada Stancu w Sibiu.

W czerwcu rozpocznie się Lato w Szekspirem, w ramach którego pokazywany będzie m.in. spektakl wyprodukowany wspólnie z Teatrem Wybrzeże, który przygotowany zostanie z myślą o układzie sceny elżbietańskiej. Premiera odbędzie się pod koniec czerwca.

- Widzowie będą mieli okazję poczuć się jak w czasach Szekspira. Ten spektakl część publiczności będzie oglądać, stojąc wokół sceny z trzech stron. Zaś widzowie siedzący na galeriach przekonają się, że na scenę elżbietańską z każdego miejsca przy tym ustawieniu jest świetna widoczność. Również aktorzy będą grali nietypowo, bo w trzech kierunkach - uchyla nam rąbka tajemnicy Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego.

Przez całe lato odbywać się będą działania offowe, happeningowe i eksperymentalne zarówno w przestrzeni GTS, jak i w Teatrze w Oknie. Oczywiście otwierany będzie dach teatru, co umożliwi nam na przykład granie spektakli plenerowych. Najważniejsze teatralne wydarzenie organizowane przez Gdański Teatr Szekspirowski czyli Festiwal Szekspirowski wraca do terminu sierpniowego. Impreza odbędzie się w dniach 1-9 sierpnia. Z kolei wczesną jesienią czekają nas kolejne odsłony cyklu "Teatry Europy" - we wrześniu zorganizowany będzie Tydzień Bułgarski, a w październiku Tydzień Gruziński.

Zawsze celujemy w najwyższą półkę. Ograniczeniem są głównie względy finansowe oraz czasowe zapraszanych przez nas teatrów. Nastawiamy się na najbardziej wartościowe pozycje, choć staramy się również uwzględniać propozycje strony zapraszanej. Jeśli tylko jesteśmy w stanie podołać przedsięwzięciu finansowo, podejmujemy się go. Szekspir zobowiązuje - dodaje Magdalena Hajdysz.

***

Plany teatralne Teatru Szekspirowskiego:

14-21 marca - Tydzień Flamandzki

spektakle:

14.03 - "This is theatre like it was to be expected and forseseen", 2012, Troubelyn Theater w Antwerpii, reż. Jan Fabre;

16.03 - "The power of theatrical madness" (2012), Troubelyn Theater w Antwerpii, reż. Jan Fabre;

20 i 21.03 - "Front - Nothing New on the Western Front" Thalia Theater w Hamburgu, reż. Luc Perceval;

25 marca - Krakowski Teatr Scena STU

tryptyk "Wędrowanie", składający się z trzech spektakli: "Wyzwolenie", "Wesele", "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego, reż. Krzysztof Jasiński;

połowa kwietnia - Teatr Soho w Warszawie m.in. "Burza" Williama Szekspira, reż. Igor Gorzkowski i "Idiota" Fiodora Dostojewskiego, reż. Igor Gorzkowski;

23.04 - 451. Urodziny Williama Szekspira;

27.04-3.05 - Tydzień z Narodowym Starym Teatrem z Krakowa m.in. "Do Damaszku" Augusta Strindberga, reż. Jan Klata i "Edward II" Christophera Marlowe'a, reż. Anna Augustynowicz;

30.05-10.06 - Tydzień Rumuński

m.in. "Podróże Guliwera" Narodowy Teatr im. Rada Stancu w Sibiu, reż. Silviu Purcărete;

koniec czerwca - premiera produkcji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże, na podstawie sztuki Szekspira, przygotowana na scenę elżbietańską;

1-9 sierpnia - Festiwal Szekspirowski

wrzesień - Tydzień Bułgarski;

październik - Tydzień Gruziński.

Na zdjęciu: "Do Damaszku", Narodowy Stary Teatr, Kraków

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji