Artykuły

Bydgoszcz. Ferie z elfami w Operze Nova

Na zimową przerwę wakacyjną Opera Nova w Bydgoszczy proponuje od 13 lutego repertuar zdolny zainteresować dzieci i towarzyszących im dorosłych widzów.

13, 14, 15 lutego - godz. 17.00. wystawiana będzie opera baśniowa Engelberta Humperdincka "Jaś i Małgosia" (na zdjęciu). Utwór, który w zamyśle miał być rodzinną zabawa przerodził się w wymagającą niezłych głosów i dużej orkiestry operę. Język muzyczny tej opery jest niezwykle wyrafinowany, dlatego poruszająca wyobraźnię dziecięcą bajkowa historia jak każde dzieło operowe zachwycić może każdego słuchacza, niezależnie od jego wieku. W realizacji Opery Nova, obok solistów i orkiestry, wykorzystany zostaje także zespół baletowy w roli elfów oraz towarzyszące mu dzieci ze Studia Baletowego, jako małe elfiki. Radosne w pełni pozostaje zakończenie, w którym dobro odnosi triumf nad złem, a odczarowane z postaci pierników dzieci (Chór Dziecięcy Pałacu Młodzieży) świętują wraz z dwójką rodzeństwa szczęśliwe odnalezienie rodziców. Za pulpitem dyrygenckim stanie Andrzej Knap a role tytułowe wykonywać będą kolejno: Darina Gapicz/Dorota Sobczak (Jaś) i Małgorzata Grela/Magdalena Polkowska(Małgosia).

21, 22, 23, 24 lutego - o godz. 17.00. lub godz. 19.00. wykonywany będzie balet do muzyki Feliksa Mendelssohna-Batholdy'ego "Sen nocy letniej". Karol Urbański, inscenizator i choreograf, podążył tropami słynnej komedii Szekspira: oglądamy więc królestwo elfów, jego skłóconych władców Tytanię i Oberona, wszędobylskiego Puka, niebezpiecznie używającego soku z lubczyka , czapkę z oślimi uszami, mgłę zasnuwającą las... Jest też "wątek ludzki", czyli rzemieślnicy przygotowujący teatralne przedstawienie z okazji ślubu ateńskiego króla Tezeusza z Hipolitą oraz perypetie uczuciowe kilku zakochanych par. Wszystko to w nastroju pogodnej opowieści, z elementami wręcz komediowymi. Akcja dzieje się na różnych poziomach jawy i snu; a może wszystko jest snem, który śni młody chłopak o imieniu Puk? Balet tańczony jest w technice klasycznej. Stroje świata elfów odwołują się do leśnych barw różnych odcieni zieleni (szmaragdowa, oliwkowa, soczysta, trawiasta). Kostiumolog Tijana Tyski zaprojektowała także wspaniałe suknie do finałowej sceny "ludzkich" ślubów: pyszniące się aplikacjami koronkowymi i perełkami, migoczące mnóstwem koralików. Romantyczny nastrój budują także światła i projekcje video. Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do komedii Szekspira, w tym kantaty "Lobesgesang" na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę, wykorzystane zostały fragmenty Symfonii "Szkockiej" i "Włoskiej", uwertura "Meluzyna". Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak, wystąpi cały zespół Baletu Opery Nova.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji