Artykuły

Gdańsk. Zmiany w programie Tygodnia Flamandzkiego

Z powodu nagłej, poważnej choroby głównej części obsady spektakli teatr Troubleyn/Jan Fabre został zmuszony do odwołania swoich występów na pięciu ważnych festiwalach, w tym także wizyty w Gdańsku, gdzie miał wystąpić podczas Tygodnia Flamandzkiego.

Dwa spektakle: "This is theatre like it was expected and foreseen" oraz "The power of theatrical madness" w reżyserii Jana Fabre miały zostać zaprezentowane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w dniach 14 i 16 marca 2015. Trwają intensywne rozmowy nad wypełnieniem powstałej luki inną wartościową propozycją programową. Organizatorzy przepraszają za powstałe niedogodności. Pozostałe wydarzenia w ramach Tygodnia Flamadzkiego pozostają bez zmian.

Osoby, które kupiły bilety na odwołane spektakle proszone są o ich zwrot w kasie biletowej Teatru lub kontakt: 058 351 01 01, bow@teatrszekspirowski.pl.

***

Tydzień Flamandzki odbędzie się w Gdańsku w dniach 14 - 21 marca br. Jest on kontynuacją rozpoczętego w zeszłym roku cyklu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pt. "Teatry Europy", którego celem jest prezentacja kultury i sztuki poszczególnych krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Jednym z najciekawszych wydarzeń Tygodnia będzie spektakl "FRONT" w reżyserii jednego z najwybitniejszych twórców teatru Luca Percevala. Teatr Niderlandzki w Gandawie (NTGent) oraz aktorzy z hamburskiego Teatru Thalia nadadzą przedstawieniu o I wojnie światowej charakter paradokumentalny. Scenariusz przedstawienia został napisany na podstawie powieści pt. "Na Zachodzie bez zmian" Ericha Marii Remarque'a z 1929 roku. W 2015 roku Niderlandzki Teatr w Gandawie obchodzi swoje 50 urodziny.

W trakcie Tygodnia Flamandzkiego nie zabraknie też muzyki. OsArt czyli Osama Abdulrasol, to artysta, który urodził się w Babilonie w Iraku, studiował muzykę Zachodu w Anglii oraz muzykę Wschodu w Iraku. Swój koncert, z towarzyszeniem zespołu, zagra na instrumencie zwanym "kanun", który jest potomkiem starej egipskiej i babilońskiej harfy.

Podróżą w czasie będzie też koncert, czy raczej muzyczny spektakl, w wykonaniu Amorroma, Zefiro Torna i Philippe Laloy - Les Tisserands. Zapowiada się więc unikatowe spotkanie z folkiem, jazzem i starą muzyką.

Tydzień Flamandzki w GTS dopełnią pokazy filmów ("W kręgu miłości" oraz "Boso ale na rowerze" w reż. Felixa Van Groeningena) oraz konferencja pt.: "Sztuka południowych Niderlandów, Gdańsk i Rzeczpospolita", która odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim, siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Planowanych jest też wiele wydarzeń w przestrzeni miasta oraz innych instytucjach, szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://flandersweekgdansk.eu

Relacje pomiędzy Polską i Flandrią mają długą historię, sięgającą czasów późnego średniowiecza. Bezpośrednie kontakty pomiędzy znaczącymi miastami europejskimi - hanzeatyckim miastem Gdańsk oraz Gandawą i Mechelen we Flandrii - przyczyniły się do rozwoju kultury i handlu. Do dnia dzisiejszego odnajdujemy ślady tego okresu na starówkach tych miast. U początków XVII wieku Gdańsk wybudował swój własny teatr - Szkołę Fechtunku, zaprojektowany przez wnuka rodziny architektów z Mechelen, Jacoba van den Blocke'a, który dał początek obecnemu Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu. W XXI wieku rola tych miast znów wzrasta. Miasta i regiony mogą wiele zyskać dzięki współpracy, odkrywaniu się nawzajem i wymianie doświadczeń. Flandria, w ścisłej współpracy z Gandawą oraz Mechelen, pragnie kontynuować tę historyczną tradycję poprzez zacieśnienie kontaktów z Gdańskiem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji