Artykuły

Warszawa. Pierwsza odsłona Sceny Tańca Studio

4 września w Teatrze Studio zostanie zainaugurowana Scena Tańca Studio.

W piątek rozpoczyna się pierwsza odsłona Sceny Tańca Studio - przeglądu spektakli, w których główną rolę gra ruch. Nie w hali fabrycznej czy zapomnianym domu kultury, a w Teatrze Studio - instytucji z ciekawym repertuarem, dużą publicznością i położonej w centrum miasta - taniec nie mógł znaleźć dla siebie lepszego miejsca w stolicy. Dostał dobre warunki prezentacji i szansę, że przyciągnie osoby, które nigdy na tanecznym spektaklu nie były; teraz mają okazję znaleźć w tej dziedzinie coś dla siebie.

Raz w miesiącu, przez trzy dni, w Teatrze Studio będziemy oglądać przedstawienia z różnych miast Polski. Wybrały je dwie osoby: Jadwiga Majewska - krytyczka, kuratorka krakowskiego festiwalu KRoki, autorka książek o tańcu, oraz Mikołaj Mikołajczyk, przez lata główny solista Teatru Wielkiego w Poznaniu, obecnie zajmuje się tańcem współczesnym. Ważną częścią jego pracy są działania artystyczno-społeczne - efekty, czyli "Projekt Jezioro Łabędzie" przygotowany z seniorami z Zakrzewa zobaczymy w niedzielę o godz. 19.

Niżyński-Wygoda

Program, który opracowali dla Teatru Studio, będzie prezentował przedstawienia w różnych estetykach, stylach, technikach tańca. "Niżyński. Święto snów" (piątek, godz. 21.35) zainspirowany jest tragicznym losem wybitnego tancerza i choreografa Wacława Niżyńskiego. Polak i Rosjanin. Żył 60 lat - 30 w zdrowiu i rosnącej sławie, kolejne 30 - w odosobnieniu, chory na schizofrenię. Stworzył wiele wybitnych kreacji i choreografii, ale jego najważniejszym dziełem było "Swięto wiosny". Spektakl (1913 rok) wzniecił rewolucję zarówno w historii muzyki - autorem kompozycji jest Igor Strawiński, jak i tańca. Podstawą libretta stała się opowieść o dawnej Rusi, gdzie co roku składano ofiarę z kobiety, by ziemia znów obrodziła. Powstał niepokojący, trzymający w napięciu, dziki utwór, w którym tancerze wykonywali niskie, ciężkie, powtarzalne ruchy przypominające ludowe obrzędy, trans. Na premierze w Paryżu spektakl wywołał oburzenie. A do dziś, przez już ponad sto lat, jest dziełem inspirującym kolejne pokolenia artystów. Własną wersję "Święta wiosny" stworzył m.in. Maurice Bejart - tę, oryginalną i Emanuela Gata możemy oglądać w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, czy Pina Bausch - co zarejestrował Wim Wenders w filmie "Pina".

Jednak twórcy spektaklu "Niżyński..." nie ograniczają się do legendarnego dzieła - budują portret człowieka, który z momentu największego geniuszu osuwa się w szaleństwo. Tomasz Wygoda, w Warszawie znany głównie jako autor choreografii do oper Mariusza Trelińskiego, tym razem sam jest na scenie i tworzy piękną, bogatą rolę - zarówno w ruchu, jakim się posługuje, jak i aktorstwie. Przedstawienie przygotował z Anną Godowską i Sławomirem Krawczyńskim.

Taniec Polska

Inną propozycją z repertuaru Sceny Tańca Studio jest przedstawienie humorystyczne autorstwa tancerki Agaty Maszkiewicz (niedziela, godz. 18). W pierwszym solowym spektaklu podjęła temat tożsamości narodowej, dziedzictwa, które zostaje z człowiekiem niezależnie od tego, gdzie decyduje się budować życie.

Większość młodych tancerzy studiowała na najlepszych europejskich uczelniach, pracuje z choreografami z wielu krajów, więc żyje praktycznie na walizkach. Podobnie Agata Maszkiewicz. Młoda choreografka skończyła uczelnię w Linz, w Centrum Choreograficznym w Montpelliere uczestniczyła w programie edukacyjnym pod okiem Xaviera Le Roy, pracowała w Austrii i Francji, występowała m.in. w grupie Superamas, którą mogliśmy oglądać w stolicy podczas festiwalu Ciało/Umysł. W Polsce jej spektakle można oglądać w Poznaniu w ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, przygotowywała także ruch sceniczny do spektakli w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.

Przedstawienie "Polska" ma strukturę kolażu. Wysoka, szczupła, w biało-czerwonym stroju, w jakim mogłaby reprezentować kraj na zawodach biegowych, Agata Maszkiewicz łączy na scenie elementy popkultury i kultury ludowej, sportu i stand-up comedy, plan żywy i wideo. Proponuje kameralne przedstawienie, które, jak sama mówi, odnosi się do dwóch zjawisk sympatii i empatii.

W ramach Sceny Tańca Studio oprócz przedstawień będzie można wybrać się także na warsztaty - i dla młodych, i dla 55+. Pełen program wydarzeń można znaleźć na stronie [patrz link poniżej].

***

Projekt Scena Tańca Studio jest realizowany przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji