Artykuły

Częstochowa. Premiera spektaklu "W starych dekoracjach" i jubileusz Henryka Talara

Spektakl "W starych dekoracjach" oparty na tekstach wybitnego poety i dramatopisarza Tadeusza Różewicza przygotował Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Jego sobotnia premiera połączona będzie z jubileuszem działalności artystycznej Henryka Talara.

Premierowy spektakl w reżyserii Igora Gorzkowskiego odbędzie się w sobotę. Główną rolę w spektaklu zagra Henryk Talar, który w tym roku obchodzi jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. Spektakl otworzy nowy sezon w Teatrze im. Adama Mickiewicza.

"W starych dekoracjach oparty jest na tekstach Tadeusza Różewicza.

"Tadeusz Różewicz to dla wielu czytelników najwybitniejszy polski poeta współczesny, autor ponadczasowej, rewolucyjnej dla teatru +Kartoteki+, dramatopisarz, eseista, tłumacz, pisarz wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Jednak po jego teksty prozatorskie sięgamy dziś rzadko, a to one stały się kanwą częstochowskiego spektaklu +W starych dekoracjach+" - informuje częstochowski teatr.

Przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania "Śmierć w starych dekoracjach" - spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. Opowiadanie było pierwszym tekstem Różewicza, który został zrealizowany na scenie w 1978 roku przez wybitnego inscenizatora Jerzego Grzegorzewskiego, z którym Gorzkowski współpracował w Teatrze Narodowym.

Powstała na częstochowskiej scenie opowieść dzieje się w Rzymie w latach 70. Problematyka przedstawienia koncentruje się na relacjach bohatera z kobietami, a motywem przewodnim spektaklu jest symboliczna podróż do Włoch oraz "wędrówka" - jak powiedział cytowany w komunikacie Talar - "po własnych wspomnieniach, po swoich potrzebach, czy po śladach, które w nas zostały i co rusz się odzywają". Talar wciela się w główną postać "podróżującego po Rzymie i własnym życiu +Bohatera+".

W spektaklu zagrają również m.in. Maciej Półtorak (Włoch), Sylwia Karczmarczyk (Włoszka), a w roli kobiet z przeszłości wystąpią: Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota-Hutyra, Małgorzata Marciniak, Agnieszka Łopacka.

Henryk Talar urodził się 25 czerwca 1945 roku w Kozach. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Znany aktor teatralny i filmowy, reżyser i dyrektor teatrów przez wiele lat związany m.in. był z warszawskim Teatrem Ateneum oraz z częstochowskim środowiskiem artystycznym (w latach 1994-1997 pełnił funkcję dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie). Wystąpił m.in. w filmach "Umarli rzucają cień", "Prom do Szwecji", "Kim jest ten człowiek", "Stan strachu", "Prymas. Trzy lata z tysiąca" i "Hel", a także w serialu "Polskie drogi".

Uhonorowany został wieloma nagrodami, w tym m.in. nagrodą im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya za całokształt osiągnięć aktorskich, ze szczególnym uwzględnieniem roli "Prospera" w "Burzy" Shakespeare'a (2012). Odznaczony został również Srebrnym Medalem "Gloria Artis" (2010).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji