Artykuły

Warszawa. Przedstawienie z Henrykiem Talarem w Teatrze Soho

Na scenę Teatru Soho wraca spektakl gościnny "W starych dekoracjach" wg tekstów Tadeusza Różewicza w reż. Igora Gorzkowskiego.

Przedstawienie z Henrykiem Talarem w roli głównej powstało w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie z okazji 50-lecia pracy artystycznej aktora.

Tadeusz Różewicz to dla wielu czytelników najwybitniejszy polski poeta współczesny, autor ponadczasowej, rewolucyjnej dla teatru "Kartoteki", dramatopisarz, eseista, tłumacz, pisarz wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla. Jednak po jego teksty prozatorskie sięgamy dziś rzadko, a to one stały się kanwą częstochowskiego spektaklu "W starych dekoracjach". Igor Gorzkowski to reżyser znany m.in. z błyskotliwych adaptacji prozy, eksperymentator, który z projektu na projekt dokonuje coraz bardziej zaskakujących wyborów literackich. W jego najnowszym przedstawieniu, w główną postać podróżującego po Rzymie i własnym życiu "Bohatera", wciela się znakomity aktor Henryk Talar, który w Częstochowie świętował jubileusz pracy artystycznej.

Przedstawienie nawiązuje m.in. do opowiadania "Śmierć w starych dekoracjach" - spisanego w formie monologu wspomnienia podróży do Włoch, zakończonej śmiercią narratora. Opowiadanie było pierwszym tekstem Tadeusza Różewicza zrealizowanym na scenie w 1978 roku przez wybitnego inscenizatora Jerzego Grzegorzewskiego, z którym Igor Gorzkowski współpracował w Teatrze Narodowym. Powstała na częstochowskiej scenie opowieść dzieje się w Rzymie w latach 70., ale sceniczna narracja rozbita jest na wiele przenikających się poziomów czasu, przestrzeni. - Stworzyliśmy spektakl miejscami oniryczny, będący kompozycją ruchu i muzyki, spektakl pełen namiętności. I nie mówię tutaj o erotyce, ale o zmysłowości i emocjach - tłumaczy reżyser przedstawienia.

"W starych dekoracjach" 10, 11, 12, 13 marca, g.19.30, Teatr Soho, Mińska 25

Informacje o biletach: kasa@teatrochoty.pl oraz na stronie Teatru Soho.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji