Artykuły

Warszawa. Taniec a życie społeczno-polityczne

Twórcy spektakli tanecznych interesują się życiem codziennym, także tym mocno osadzonym w kontekście społeczno-politycznym. W tym tygodniu zobaczymy dwa spektakle, które wpisują się w ten nurt.

W sztuce na aktualne wydarzenia najszybciej reagują programy satyryczne, później seriale telewizyjne, potem długo, długo nic i wreszcie pojawiają się teatr i film. Ta sytuacja zaczyna się jednak zmieniać. Twórcy spektakli tanecznych interesują się życiem codziennym, także tym mocno osadzonym w kontekście społeczno-politycznym. W tym tygodniu zobaczymy dwa spektakle, które wpisują się w ten nurt.

Pierwszym będzie "B&B" w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. To "odcinek pilotażowy" telenoweli tanecznej opowiadającej o próbie rozwikłania zagadki śmierci dwóch dziewczyn. Tajemnica morderstwa okazuje się jednak w spektaklu mniej ważna od przypadku, który rządzi losami ludzkimi. Spektakl stworzyła grupa a&a&a - nowy zespół stowarzyszenia Mandala, w którym tańczą Iwona Olszowska i Marta Pietruszka z Krakowa.

Drugą sztuką jest "Madryt 03" Kompanii Teatralnej Primavera, Teatru Konsekwentnego i Teatru Stara Prochoffnia. Ta teatralno-taneczna historia jest na wskroś tragiczna.

Tancerze (z Polskiego Teatru Tańca, Kompanii Primavera) i aktorzy we współpracy z performerem Pawłem Althamerem opowiedzą o zamachu terrorystycznym w Madrycie z 11 marca 2004 r. Eksplodowało wówczas 10 bomb, zginęło 191 osób, a ponad 1800 zostało rannych, co czyni ten atak najkrwawszym zamachem w Europie od czasów wydarzeń w Lockerbie w 1988 r. Ale "Madryt 03" nie skupia się na samej tragedii - jest opowieścią o lękach i dramatycznej walce o własną tożsamość. Poznamy opętanego nienawiścią, żądzą destrukcji młodego terrorystę i towarzyszyć będziemy jego przyszłym ofiarom.

W tym spektaklu nacisk położono przede wszystkim na symbolikę tańca i ruchu, ale duże znaczenie mają, jak w przypadku "B&B", zbiegi okoliczności. Pozwolą one przeżyć części bohaterów...

"B&B", Teatr Mały, Pasaż Wiecha, 22.02, godz. 19.15 "Madryt 03", próby generalne z udziałem publiczności, Stara ProchOFFnia, ul. Boleść 2, 21-22.02, godz. 19.15 (premiera: 11.03)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji