Artykuły

Szczecin. Aktorzy i pisarze na Festiwalu Czytania

W tym roku książki czytać nam będą m.in. Wojciech Pszoniak, Robert Więckiewicz, Magdalena Smalara, Wiktor Zborowski, Mirosław Zbrojewicz. Od 14 do 17 października w Szczecinie na Festiwalu Czytania Odkrywcy Wyobraźni.

- To przedsięwzięcie stara się nam przypominać, jak ważnym przedmiotem w życiu człowieka powinna być książka - mówi marszałek Olgierd Geblewicz, który jest pomysłodawcą imprezy. - To jest festiwal dedykowany książce i inspirowany książką.

Zrobić modę z czytania

Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego mówi o podejmowaniu działań, które mogą pozwolić książce istnieć w dzisiejszym świecie multimedialnym.

- Jednym ze sposobów, którym chcemy dotrzeć do tych, którzy nie czytają, jest z czytania zacząć robić modę - dodaje Lucjan Bąbolewski, dyrektor Książnicy Pomorskiej.

Książka jest tu szeroko rozumiana, bo to głośne czytanie książek, ale przez znakomitych interpretatorów (m.in. Wojciech Pszoniak, Robert Więckiewicz), audiobooki (od promocji których, rozpoczął się cztery lata temu festiwal), słuchowiska.

Aktorzy, pisarze

Oprócz aktorów do Szczecina przyjadą też znakomici autorzy, pisarze (Janusz Głowacki) i reportażyści (Angelika Kuźniak, Agata Tuszyńska, Cezary Łazarewicz, Wacław Radziwinowicz).

Obchodzimy Rok Sienkiewicza, więc imprezę rozpocznie czytanie fragmentów "Krzyżaków" przez aktora Piotra Cyrwusa. W piątek 14 października o godz. 15.30.

- Z uwagi na rok Szekspira zaprosiliśmy Nigela Milesa Thomasa, aktora z Teatru w Londynie, który w oryginale czytać będzie strofy mistrza ze Stratfordu. Wersję polską monologów szekspirowskich przedstawi Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego - poleca Piotr Muszyński, organizator. To w sobotę 15 października o godz. 13 i 14.

Pszoniak i Więckiewicz

Muszyński szczególnie podkreśla obecność na festiwalu Wojciecha Pszoniaka, honorowego dyrektora artystycznego imprezy oraz aktora Roberta Więckiewicza. - W sierpniu dostałem telefon od agenta Więckiewicza, że chce do nas przyjechać. Sam wybrał tytuł, który chciałby przeczytać - cieszy się. Będzie to "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" Marcina Kołodziejczyka, w piątek 14 października, na Zamku o godz. 20.

Dwóch wielkich aktorów pierwszy raz pracowało ze sobą właśnie na ubiegłorocznym Festiwalu Czytania w Szczecinie, podczas słuchowiska na podstawie Agaty Christie. Teraz spotykają się ponownie, żeby premierowo w Szczecinie przedstawić program "Adresat nieznany" Kathrine Kressmann Taylor. W niedzielę, 16 października o godz. 20.

Bez dotacji ministerstwa

Do Festiwalu Czytania włączyło się Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

- W tym roku mija 70. rocznica repatriacji ludności z ZSRR do Szczecina, wśród których była rzesza Żydów. Podjęliśmy starania wydać książkę na podstawie jednostkowego doświadczenia byłej szczecinianki, Longiny Gimant, która mieszka w Kanadzie - mówi Róża Król, prezes towarzystwa.

Książkę będzie czytać i urozmaicać piosenkami żydowskimi, polskimi, rosyjskimi aktorka żydowska Danuta Morel (14 października).

Marszałek ubolewał, że impreza nie dostała dotacji z ministerstwa kultury, ale już zapowiedział, że w przyszłym roku też się odbędzie.

Szczegóły programu na festiwalczytania.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji