Artykuły

Warszawa. Premierowo zagrają na sznurach, kieliszkach, kamieniach i...

Grają na sznurach do prania i starym wentylatorze. Na kieliszkach, kijach i kamieniach. Nie ma takiego przedmiotu, z którego nie wydobyliby dźwięku. SOUNDWORK - muzyczny spektakl zespołu Wojtka Blecharza ma dziś o godz 19 premierę.

Tematem i bohaterem przedstawienia jest dźwięk, opowiadanie o nim przez pryzmat wybranych aspektów muzyki XX i XXI wieku oraz próba definicji podstawowych elementów muzycznych, takich jak melodyka, rytmika czy dynamika. Wojtek Blecharz skomponował muzykę oraz stworzył libretto spektaklu, autorem kostiumów jest Konrad Parol, za ruch sceniczny odpowiada Karol Tymiński, autorem światła i projekcji wideo jest Robert Mleczko. W pzedstawieniu muzycznym biorą udział: Jan Dravnel, Natalia Kalita, Hanna Klepacka, Magdalena Kuta, Rozalia Mierzicka, Paweł Smagała, Maja Wachowska, Magdalena Żak oraz muzykolożka Izabela Smelczyńska, która w pracy nad spektaklem odpowiadała za reaserch i warsztaty DIY. Asystentką Wojtka Blecharza jest Karolina Gębska. Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Kolekcje" - priorytet "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. W październiku SOUNDWORK zostanie zagrany po premierze osiem razy - 16, 18, 19, 20, 21, 22 i 23 października o godzinie 19:00. W związku z najnowszą premiera w TR Warszawa, 21 października (piątek) o godzinie 16:00 w TR Warszawa odbędą się także warsztaty dla studentów. Uczestnicy zajęć wezmą udział w muzycznym laboratorium, zbudują własne instrumenty i będą wydobywać dźwięki z przedmiotów codziennego użytku. Zajęcia posłużą stworzeniu improwizowanej kompozycji i wspólnemu muzykowaniu. Na warsztaty może przyjść każdy, bez względu na umiejętności i zdolności muzyczne.

Wojtek Blecharz o swoim spektaklu w TR Warszawa: Wszyscy na co dzień słuchamy muzyki, a słuch jest zmysłem, który trudno wyłączyć, jednakże edukacja muzyczna czy społeczny dyskurs o tym, czego i jak słuchamy pozostają praktycznie znikome. Rozwijaniu słuchowej wyobraźni nie sprzyja także dominacja muzyki pop. W pracy nad spektaklem w TR Warszawa staram się przekazać aktorom swoją praktykę dźwięku. Służą temu improwizacja, kompozycja, budowanie instrumentów czy wydobywanie muzyczności z przedmiotów, które z pozoru jej nie mają. Muzyka współczesna jest często odrzucana jako trudna, gdyż niełatwo znaleźć w niej elementy, które każdy z nas zna, takie jak harmonia czy melodia. Całe szczęście muzyka nie ogranicza się tylko do melodii i harmonii, a to właśnie muzyka współczesna jak żadna inna oferuje wyjątkowe bogactwo dźwiękowych kolorów, intensywności, szorstkości, półcieni, szeptów czy szmerów i właśnie to dźwiękowe bogactwo staje się librettem mojego spektaklu. Również to muzyka współczesna, jak żadna inna, umożliwia przygotowanie utworu muzycznego nie-muzykom, pozwala na wspólne tworzenie dźwięku i wspólne muzykowanie, które dziś jest również czynnością praktycznie wymarłą. W jednej ze scen "Tańcząc w ciemnościach" Larsa von Triera Selma, główna bohaterka grana przez Björk, zaczyna słyszeć muzykę w odgłosach maszyn przemysłowych: stukach, świstach i zgrzytach. W jej wyobraźni wszystko zaczyna grać i współbrzmieć. Mam nadzieję, że "SOUNDWORK" pomoże pewne dźwięki i zjawiska muzyczne poznać oraz nazwać, pozwoli odkrywać muzykę tam, gdzie jej wcześniej nie dostrzegaliśmy i częściej zamieniać się nam w słuch.

Wojtek Blecharz - kompozytor, kurator. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2015 roku uzyskał tytuł doktora z zakresu kompozycji na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego. W 2012 roku nominowany do Paszportu Polityki w kategorii Muzyka Poważna. W maju 2013 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie odbyła się premiera jego opery Transcryptum. Jego utwory były zamawiane i wykonywane m.in. na Warszawskiej Jesieni, Musica Electronica Nova, Poznańskiej Wiośnie Muzycznej oraz na koncertach w Austrii, Chinach, Francji, Niemczech, Rosji i USA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji