Artykuły

Nowy Jork. O teatrze Europy Środkowo-Wschodniej na festiwalu

Od 27 września do 1 października na festiwalu "Rehearsal for Truth" prezentowane będą dokonania twórców teatralnych z krajów Grupy Wyszehradzkiej. Jednym z partnerów festiwalu - w ramach prac grupy V4 - jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Festiwalowym przedstawieniem towarzyszyć będą warsztaty oraz debaty, m.in. o korzyściach i zagrożeniach publicznego oraz prywatnego wsparcia dla kultury.

Pierwszego dnia festiwalu "Rehearsal for Truth" ("Próba Prawdy") zaprezentowany zostanie spektakl "Dom" węgierskiej grupy dollardaddy's. Poprzedzą go dwie debaty (z udziałem m.in. dr Agaty Adamieckiej-Sitek z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego), w których praktycy i teoretycy teatru rozmawiać będą m.in. o wpływie polityki na teatr oraz o zagrożeniach i korzyściach płynących z prywatnego i publicznego wspierania kultury.

W kolejnych dniach festiwalowa publiczność (wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny) zobaczy przedstawienia z innych krajów Grupy Wyszehradzkiej: Czech, Słowacji i Polski.

Przegląd zamknie spektakl "Intro" (w reżyserii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej) grupy Dada von Bzdülöw. Jego twórcy czerpali inspirację z niegasnącego ducha ruchu Dada, który, jak mówili jego apostołowie: Był, Jest i Będzie. W spektaklu twórcy szyderczo i rozpaczliwie wykrzykują: Dada is Polska!!! W krzyku i tańczeniu aktorom towarzyszy zespół muzyczny Nagrobki. Po spektaklu rozmowę z artystami poprowadzi Anna Galas-Kosil (Instytut Teatralny).

Więcej informacji na: http://www.vhlf.org/events/theater-festival-to-showcase-central-european-productions/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji