Artykuły

Poznań. Koncert Marii Antkowiak w Blue Note

Maria Antkowiak swoim głosem łączy trzy, pozornie niedające się połączyć, gatunki: jazz, operę oraz muzykę rozrywkową. Ta wszechstronność sprawia, że może występować zarówno w neoklasycznych przestrzeniach Teatru Wielkiego, jak i w nieco bardziej kameralnej, klubowej atmosferze. Już 25 sierpnia usłyszymy ją w klubie Blue Note.

Maria Antkowiak jest absolwentką poznańskich szkół muzycznych I i II stopnia. Chociaż specjalizowała się w grze na fortepianie, to już w czasach liceum rozpoczęła naukę śpiewu w klasie Jolanty Kajdasz. Następnie związała się z poznańską Akademią Muzyczną, gdzie pod okiem prof. Antoniny Kowtunow doskonaliła się w sztuce śpiewu solowego. Uzdolniona studentka w 2013 roku rozpoczęła naukę u słynnej berlińskiej śpiewaczki Bettiny Jensen.

Początek kariery Antkowiak był ściśle powiązany ze światem muzyki klasycznej. Jej debiut w operze Czarodziejski flet W.A. Mozarta i późniejsze role w poznańskim Teatrze Wielkim, z którym współpracuje do dziś, przyniosły jej wiele sukcesów. Umiejętności wokalne i aktorskie Antkowiak doceniane są tak przez krytyków muzycznych, jak i publiczność. Wraz z orkiestrą POSM II stopnia koncertowała w wielu miastach Polski, jak i Hiszpanii. Z innymi zespołami występowała m.in. w Chinach.

Od któregoś momentu Antkowiak zaczęła także wykonywać muzykę sakralną (brała udział m.in. w Festiwalu Muzyki Pasyjnej, założyła Studium Muzyki Liturgicznej) oraz jazzową i rozrywkową (jest założycielką prywatnej szkoły Przestrzeń Muzyki Rozrywkowej i Jazzu). Jej kompozycje były wykonywane podczas spektakli Kobieta i kanapa Teatru M&M oraz wielu koncertów rozrywkowych. Właśnie ta "lżejsza" część twórczości stanie się podstawą sobotniego koncertu w Blue Note.

Artystka zaprezentuje autorskie utwory oraz covery znanych artystów we wspaniałych aranżacjach pianisty Jacka Szwaja - muzyka, który w 2012 roku otrzymał tytuł Transatlantyk Instant Composer. W jego grze i aranżacjach słychać m.in. inspiracje jazzowymi standardami oraz piosenkami kabaretowymi. Artysta doceniany jest za niezwykle bogate, pełne muzycznych odniesień improwizacje. Prócz Marii Antkowiak oraz Jacka Szwai na scenie usłyszymy Justynę Juskowiak, Karolinę Supron (chórki), Damiana Kostkę (kontrabas) i Mateusza Brzostowskiego (perkusja).

***

Koncert Marii Antkowiak

Blue Note

25.08, g. 20

bilety: 10 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji