Artykuły

Bydgoszcz. Wkrótce premiera opery komicznej Macieja Małeckiego

W Operze Nova wkrótce rozpoczną się próby sceniczne do premiery opery komicznej "Awantura w Recco, czyli drzewko wolności". Premiera spektaklu w reżyserii Macieja Wojtyszki - 27 października.

Jeśli wierzyć słowom Antoniego Edwarda Odyńca, przyjaciela Adama Mickiewicza z czasów filareckiej młodości i późniejszego jego kronikarza, poeta myślał o poemacie opisującym losy polskiego legionisty. Przypomnijmy, że w 1797 r. starania generała Jana Henryka Dąbrowskiego doprowadziły do powstania na terenie Włoch Legionów Polskich. Wierzyli, że przez pokonaną przez Napoleona Austrię przejdą do Polski. Rzeczywistość okazała się bardziej skomplikowana. W 1799 r. polscy legioniści wzięli udział w walkach, odnieśli szereg porażek i ciężkie straty w bitwach: pod Weroną, w oblężonej Mantui, w ciągu zaciekłej trzydniowej bitwy nad Trebbią... Rany poniesione w tej walce leczy (i romansuje) w liguryjskim miasteczku Recco niejaki Tadeusz. Recco istnieje faktycznie; leży niedaleko Reggio Emilia, gdzie, na pierwszy widok Wojska Polskiego, Józef Wybicki pisze swoją bojową "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", czyli Mazurka Dąbrowskiego.

"Awantura w Recco" jest drugim dziełem muzycznym Macieja Małeckiego realizowanym przez Macieja Wojtyszkę (pierwszym był musical "Cień", także do testów Młynarskiego). Dla potrzeb bydgoskiej premiery kompozytor dokonał nowej redakcji muzycznej swej opery. Kunszt reżyserski i dramaturgiczny realizatorów, piękna scenografia (dekoracje o wymiarach 6 x 17 m) i kostiumy, zapowiadają, że przedstawienie będzie radosnym elementem świętowania stulecia polskiej niepodległości.

Wydarzenie finansowane w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji