Artykuły

Bydgoszcz. W "Awanturze..." kobiety górą!

Tylko dwa dni do premiery opery komicznej Macieja Małeckiego "Awantura w Recco, czyli drzewko wolności" w Operze Nova. Kompozytor czujnie śledzi próby, które przebiegają pod nadzorem dwojga reżyserów: Macieja Wojtyszki i Magdaleny Małeckiej-Wippich.

Na scenie zmieniają się obrazy rodem z Italii zaprojektowane przez Wojciecha Stefaniaka: wielkie okna z żaluzjami chronią przed słońcem salon w domu burmistrza, przestrzenią wabi piniowy las i ogród rzeźb antycznych, a wenecki róż domków przydaje ciepła swojskiemu ryneczkowi.

Akcja (libretto Wojciecha Młynarskiego) nabiera tempa: po wokalnych popisach i wywodach o wyższości bel canta nad gminnymi przyśpiewkami, po sielskich amorach i rozważaniach Tadeusza na obczyźnie, przychodzi pora czynów. Prawdziwi Włosi uciekają przed piratami, a prawdziwi Polacy stawiają im czoła. W obliczu dramatycznych wydarzeń kobiety biorą parasole w swoje ręce.

Wśród realizatorów proporcje przechylają się w stronę pań: kierownictwo muzyczne sprawuje Anna Duczmal-Mróz, asystentem dyrygenta jest Jadwiga Wyrwińska,(współ)reżyseruje Magdalena Małecka-Wippich, kostiumy są dziełem Wandy Kowalskiej.

Premiera przygotowywana jest w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie finansowane w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022.

Premiera w sobotę, 27.10.2018 godz.19.00. II przedstawienie w niedzielę, 28.10.2018 godz.18.00.

Kolejne: 29 października, 3 i 4 listopada br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji