Artykuły

5 spektakli, które warto zobaczyć na Boskiej Komedii w Krakowie

W Krakowie rozpoczyna się Boska Komedia, jeden z najważniejszych polskich festiwali teatralnych. Oto subiektywny wybór Witolda Mrozka - pięć przedstawień, które warto zobaczyć.

9 GRUDNIA - "SPEKTAKL DLA TURYSTÓW" REŻ. WOJTEK ZIEMILSKI

Narcyzm czy egzotyka? Dwoje zagranicznych aktorów niczym przewodnicy czy telewizyjni lektorzy komentuje występującą tuż przy nich tancerkę, Marię Stokłosę. Czy ma znaczenie, że tańczy przed nami polska Żydówka? Czy w jej ciele odłożyły się dawne traumy? Czy to ważne, że ten polski spektakl jest POLSKI? To zarazem kpina z pretensjonalnego języka opisu nieuchwytnej raczej sztuki, jaką jest taniec - jak i poważne pytanie o to, na ile kulturowe zaszłości czynią nas wyjątkowymi i nieporównywalnymi z niczym. Spektakl powstał w Komunie Warszawa, najważniejszej dziś niezależnej scenie stolicy, w koprodukcji ze słoweńskim teatrem Mladinsko, gdzie pracuje m.in. Oliver Frljić.

Premiery teatralne grudnia, na które czekamy

10 GRUDNIA - "TRZY SIOSTRY" [na zdjęciu] REŻ. JĘDRZEJ PIASKOWSKI

Błyskotliwe i brawurowo zagrane przedstawienie jednego z ciekawszych reżyserów najmłodszego pokolenia, a przygotowane w Teatrze im. Osterwy w Lublinie. W dość wiernej adaptacji Czechowa znajdzie się miejsce na taniec samowara czy spikerkę objaśniającą zawiłości akcji i teatralną formę. Zabawa scenicznymi konwencjami ma głębszy cel i bardzo dzisiejszy temat - historia trójki sióstr i Piaskowskiego mówi o wpychaniu współczesnego życia w anachroniczne formy. A Moskwa coraz bliżej

12 GRUDNIA

"WUJASZEK WANIA" REŻ. IWAN WYRYPAJEW

I znów Czechow, tym razem z gwiazdami. Na scenie m.in. Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr, Karolina Gruszka. Rosyjski klasyk sprzed stu lat brzmi w dzisiejszej Polsce brutalnie aktualnie. Monumentalna inscenizacja z Teatru Polskiego w Warszawie to połączenie pozornie ostentacyjnego tradycjonalizmu z lekkim acz wyraźnym dotknięciem ironicznej groteski.

Czechow według Wyrypajewa. W obsadzie: Gruszka, Stuhr i Seweryn. Premiera w Teatrze Polskim.

13-14 GRUDNIA "1946" REŻ. REMIGIUSZ BRZYK

Ważny spektakl o pogromie kieleckim z tytułowego roku - z Teatru Żeromskiego w Kielcach. Oparty na głębokim rozpoznaniu tematu, radykalny i bezkompromisowy, a zarazem nawiązujący empatyczną relację z widzem i bardzo świadomy czasu i miejsca swojego powstania.

14 GRUDNIA "STRACH" REŻ. MAŁGORZATA WDOWIK

Scenarzysta "Ostatniej rodziny" i "Córek dancingu", Robert Bolesto, wraca po latach do teatru. W zrealizowanej w TR Warszawa opowieści o lęku czerpie zarówno z filmów grozy, jak i z wyznań na pograniczu żenady. Gęsta scenograficzna instalacja, precyzyjna dramaturgia i niesamowita audiosfera, gwarantująca bliski kontakt z aktorami, choć ci pozostają w osobliwy sposób zasłonięci.

"Strach" w TR Warszawa. Błyskotliwy spektakl o naszych największych lękach: samotności, śmierci i starości

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji