Artykuły

Wrocław. Wykład dr Agaty Adamieckiej-Sitek o Grotowskim

Instytut Grotowskiego zaprasza na wykład dr Agaty Adamieckiej-Sitek "Apocalypsis cum figuris" w piątek 22 marca o godz. 17(Czytelnia im. Ludwika Flaszena) w ramach kursu wiodącego Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań "Grotowski. Elementarz", który w całości poświęcony jest dokonaniom twórcy Teatru Laboratorium w 20. rocznicę jego śmierci.

"Grotowski nigdy nie był moją fascynacją. Dość szybko i intuicyjnie uświadomiłam sobie, dlaczego to nie jest tradycja, która mnie pociąga, i niespecjalnie chciało mi się przecierać szlaki "krytycznej recepcji". Ale kiedy okoliczności zmusiły mnie do obcowania z tekstami Grotowskiego, poczułam, że jako [...] członkini zespołu redakcyjnego Tekstów zebranych powinnam sprecyzować i ujawnić moje stanowisko".

Agata Adamiecka-Sitek, Leszek Kolankiewicz: Korespondencja, "Didaskalia" 2013 nr 114

"W ostatnim spektaklu Grotowskiego wykluczone z rejestrów kulturowej widzialności męsko-męskie pożądanie zostało umieszczone w polu seksualności radykalnie stabuizowanej - w samym centrum chrześcijańskiego mitu - ale też bezpośrednio splecione z dyskursem mizoginistycznym".

Agata Adamiecka-Sitek: Grotowski, kobiety i homoseksualiści. Na marginesach "człowieczego dramatu", "Didaskalia" 2013 nr 112

23 marca odbędzie się seminarium dla grupy roboczej. Prowadząca: Agata Adamiecka-Sitek

***

Agata Adamiecka-Sitek jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, badaczką teatru, krytyczką, wydawczynią. Zajmuje się problematyką gender, cielesności i polityczności sztuki. Autorka książki Teatr i tekst. Inscenizacja w teatrze postmodernistycznym (2006), redaktorka wielu książek o polskim teatrze i kulturze przedstawieniowej. Autorka kilkudziesięciu artykułów naukowych w czasopismach i tomach zbiorowych. Członkini zespołu redakcyjnego pierwszego wydania Tekstów zebranych Jerzego Grotowskiego (2013). Redaktorka internetowego pisma naukowego "Polish Theatre Journal" (polishtheatrejournal.com), członkini zespołu kuratorskiego Forum Przyszłości Kultury. Pracuje w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, gdzie kieruje Działem Naukowo-Wydawniczym. Jest adiunktką na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jako dramaturżka stale współpracuje z reżyserką Martą Górnicką w projektach teatru chórowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji