Artykuły

Tychy. Przegląd spektakli o duszy, pamięci i odpowiedzialności

Jeszcze tylko przez dwa wieczory w Tychach odbywa się 3. TopOFFestival, będący przeglądem najlepszych polskich spektakli z nurtu pozainstytucjonalnego.

Ostatnie dwa konkursowe pokazy (z sześciu w sumie) w piątek. O godz. 17 w Muzeum Tyskich Browarów Książęcych zobaczymy "Fausta" [na zdjęciu] Teatru Przedmieście. Nie jest to klasyczna adaptacja tekstu, ale inscenizacja wzbogacona o fragmenty dramatu "Tragiczne dzieje doktora Fausta" Christophera Marlowe'a. Co stanie się z naszą duszą, jeśli zapomnimy, że to jedyna nieśmiertelność, jaką mamy na ziemi? - to jedno z pytań, które stawiają twórcy przedstawienia.

Potem (godz. 19.30, Teatr Mały) Studio Kokyu pokaże "Halo?", w którym jedynym medium jest aktor ze swoimi umiejętnościami. Tytułowe pytanie zaś to pytanie o pamięć, odpowiedzialność za znajomość historii i tworzenie przyszłości.

Laureatów festiwalu poznamy w sobotę 13 kwietnia po zakończeniu spektaklu w koprodukcji Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa "Hannah Arendt: Ucieczka". Jest to fantazja na temat spotkania z udziałem bliskich sobie osób w szczególnym historycznym momencie. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin - każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności lub znaleźć drogę ucieczki przed śmiercią.

Jurorzy konkursu przyznają sześć nagród. Nagroda główna to 10 tys. zł, jest jeszcze pięć nagród indywidualnych, każda o wartości 2 tys. zł. Dodatkową nagrodę przyznaje także publiczność. Twórca wyróżniony przez widzów otrzyma 5 tys. zł.

Bilety: 10 i 20 zł, dostępne w kasie teatru i na www.ticketportal.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji