Artykuły

Łódź. Pokaz mistrzowski spektaklu Powszechnego na TopOFFFestivalu

W Tychach trwa TopOFFFestival, którego celem jest stworzenie przestrzeni do rozmowy czołowych teatrów alternatywnych w kraju. 13 kwietnia spektakl "Hannah Arendt: Ucieczka" w reż. Grzegorza Laszuka (koprodukcja łódzkiego Teatru Powszechnego i Komuny Warszawa) jako Spektakl mistrzowski zakończy tegoroczną edycję.

Spektakl "Hannah Arendt: Ucieczka" miał prapremierę podczas XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - powstał jako koprodukcja Teatru Powszechnego w Łodzi i Komuny Warszawa, jednego z najważniejszych teatrów niezależnych w Polsce. "Bardzo się cieszę, że ten spektakl to koprodukcja dwu różnych partnerów. Komuna Warszawa jest intensywnie działającym, ale wciąż pozarządowym, niewielkim teatrem. Powszechny to duża instytucja. Propozycja współpracy wyszła od dyrektor Pilawskiej, co pokazuje jej otwartość i odwagę na poszukiwanie nowych sposobów ekspresji, ale też szukania partnerów poza tradycyjnym teatrem instytucjonalnym, co rzadko praktykuje się w polskim systemie teatralnym" - mówił przed prapremierą reżyser i lider Komuny Grzegorz Laszuk w rozmowie z Izabellą Adamczewską w "Gazecie Wyborczej".

"Hannah Arendt" została uznana przez "Politykę" za jeden z 10 najwybitniejszych polskich spektakli 2018 roku, znalazła się również w finałowej siódemce Energii Kultury - plebiscytu na najważniejsze łódzkie wydarzenie kulturalne 2018 roku.

***

Spektakl jest fantazją na temat spotkania czworga bliskich sobie znanych filozofów europejskich w szczególnym historycznym momencie, w czasie drugiej wojny światowej. Hannah Arendt, Martin Heidegger, Karl Jaspers i Walter Benjamin - każde z nich musiało przejść próbę moralnej odpowiedzialności i obmyślić sposób ucieczki przed śmiercią. Tytułowa Hannah Arendt - żydowsko-niemiecka filozofka, w roku 1933 uciekła z Niemiec do Francji po dojściu nazistów do władzy. W ostatniej chwili przedostała do USA. Przeżyła wojnę, stając się potem profesorem uczelni w Chicago i Nowym Jorku i jedną z najbardziej wnikliwych i znanych na świecie badaczek totalitaryzmów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji