Artykuły

Zachodniopomorskie. Laureaci Nagrody Pro Arte

Eliza Hołubowska jest promotorką sztuki tanecznej w regionie. Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie przez 20 lat działalności stał się prawdziwym ambasadorem naszego regionu

Podczas inauguracji sezonu artystycznego w Operze na Zamku wręczone zostały nagrody Pro Arte dla artystów z naszego regionu.

Tegorocznymi laureatami nagrody Pro Arte za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury zostali Eliza Hołubowska -tancerka, choreografka i animatorka kultury, liderka "Teatru Tańca Ego Vu".

- Moim pierwszym instruktorem był Michael Jackson - mówi Eliza Hołubowska. - Wspólnie z koleżankami oglądałyśmy jego teledyski i próbowałyśmy go naśladować. Potem trafiłam do domu kultury i tam zrozumiałam, że chcę się zająć tańcem, ale tańcem na pograniczu teatru. Zawsze mi zależało na tym, żeby tancerz również był aktorem. Cieszę się, że mogę robić w życiu to, co kocham. Niedawno odniosłam pierwszą kontuzję w życiu w ciągu 30-letniej kariery i musiałam na chwilę zwolnić, ale wiem, że będę tańczy, bo taniec to moje życie.

Eliza Hołubowska jako tancerka i choreografka współpracuje z Teatrem Kana w Szczecinie i Ośrodkiem Działań Twórczych Schloss Broellin w Niemczech, nieopodal Pasewalku i Szczecina. Brała udział w kilku międzynarodowych projektach: dwukrotnie z Be van Vark Niemcy, Hilke Diemer (Holandia), Kenneth Flak (Szwecja), Leszek Mądzik (Polska). Obecnie na stałe współpracuje jako tancerka i choreograf z Teatrem Uckermarkische Biihnen w Schwedt w Niemczech.

Drugą laureatką została Małgorzata Iwańska, aktorka Teatru Polskiego. Od roku 1997 jest członkiem Towarzystwa Kultury Teatralnej, w ramach którego prowadzi zajęcia z edukacji teatralnej z młodzieżą województwa zachodniopomorskiego. Za tę działalność otrzymała w roku 2003 nagrodę Ministerstwa Kultury. Śpiewa piosenki aktorskie i kabaretowe. Występowała m.in. na Festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

- Dla mnie aktorstwo to sposób na życie - mówi Małgorzata Iwańska. - Skończyłam szkołę ekonomiczną. Miałam praktyki w banku i w księgowości. Na początku było fajnie, ale zaczęłam się zastanawiać, czy to jest na całe życie? Poszukałam w książce telefonicznej Wrocławia szkoły aktorskiej i tak skończyłam szkołę teatralną we Wrocławiu. Po latach przyjechałam do Szczecina. Kocham zawód aktora. On stanowi ogromną część mojego życia. Przez tę pracę mogłam poznać siebie.

Kolejnym laureatem jest Cezary Strokosz, gitarzysta i twórca Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu. Nagradzany za działalność muzyczną, teatralną i poetycką.

- Już po kilku lekcjach gitary wiedziałem, że to jest instrument na całe życie - mówi Cezary Strokosz. - Gitara z kształtu przypomina kobietę, a kobieta to miłość. Gdyby nie gitara nie byłbym w wielu miejscach i nie poznałbym wielu ludzi. To się stało przygodą na całe życie. Przez wiele lat myślałem, że żeby spełnić swoje marzenia i marzenia innych, trzeba bardzo mocno stać na ziemi. Wszystko, co robię, robię z pasją. Uwielbiam uczyć, uwielbiam pracę z młodymi ludźmi. Przekazywanie tej pasji innym to moja pasja.

Ostatnim laureatem został Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie. Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie promuje Polski folklor i tradycję, skupiając w swoim kręgu młodych i starszych pasjonatów polskiego folkloru, gdzie zawiązują się prawdziwe przyjaźnie, tworząc jedną wielką rodzinę zakochaną w polskiej tradycji i folklorze.

- Bez pasji i bez miłości nic w życiu nie wyjdzie - mówi Krzysztof Kamiński, dyrektor muzyczny zespołu. - W przyszłym roku będziemy obchodzić 20-lecie zespołu. Po 20. latach jest nas już 400. Staramy się zarażać innych pasją do poszanowania stroju i folkloru polskiego.

Szczecinianie biorą udział w koncertach charytatywnych i promujących miasto, województwo, region w kraju i za granicą przez co zostali zaproszeni do kampanii organizowanej przez Miasto Szczecin: "Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR". Od 2007 roku Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie jest organizatorem cyklicznych koncertów pod nazwą "W podróży do źródeł", którego celem jest pokazanie własnych korzeni kulturowych . Na koncerty te zapraszane są także zespoły z innych części Polski.

Nagrody Pro Arte zostały rozdane po raz ósmy. Przyznaje je zarząd województwa zachodniopomorskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe po 10 tys. zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji