Artykuły

Częstochowa. Nagrody teatralne 2019

W niedzielny wieczór poznaliśmy laureatów pierwszej edycji Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy. Uroczystość miała miejsce tuż po przedstawieniu "Czyż nie dobija się koni?" okrzykniętym przez publiczność najlepszym spektaklem minionego sezonu.

Nagroda Teatralna Prezydenta Miasta Częstochowy, zwana Częstochowskim Gallem przyznawana ma być co roku, począwszy od sezonu 2018/2019. To forma uhonorowania wybitnych osiągnięć w dziedzinie sztuki scenicznej, zarówno w przypadku profesjonalnych artystów, jak i w nurcie tzw. teatru offowego.

Nagroda ma formę statuetki, zaprojektowanej przez artystkę rzeźbiarkę Małgorzatę Hejduk. Całość nawiązuje do architektury budynku Teatru im. Mickiewicza. Nazwa odnosi się zaś oczywiście do Iwo Galla, reżysera teatralnego, scenografa, pedagoga i dyrektora częstochowskiej sceny w latach 30. (przypomnijmy, że jego imię nosi już scena kameralna teatru).

Pierwszą w historii statuetkę w sierpniu ubiegłego roku otrzymał Piotr Machalica, który po 12 latach żegnał się ze stanowiskiem dyrektora artystycznego Teatru im. Mickiewicza.

Publiczność postawiła na "Czyż nie dobija się koni?"

Uroczysta gala przyznania nagród za miniony sezon artystyczny odbyła się w niedzielę, 20 października. Przed nią publiczność (a wśród niej gość specjalny - aktor Paweł Wawrzecki) zobaczyła spektakl "Czyż nie dobija się koni?". Tytuł ten zaprezentowano nie bez powodu. Widowiskowe przedstawienie jest pierwszym, które na częstochowskiej scenie wyreżyserowała Magdalena Piekorz, która w sezonie 2018/2019 objęła stanowisko dyrektor artystycznej. I to właśnie realizację powstałą na podstawie opowiadania Horace'a McCoya publiczność uznała za "najlepszy spektakl sezonu". Widzowie przyznali mu 48 proc. swoich głosów. Tym samym drugi w historii "Gall" również trafił w ręce dyrektora artystycznego (szczegóły TUTAJ).

Odbierając nagrodę, Magdalena Piekorz podziękowała całemu zespołowi teatru. Zaprosiła na scenę pracowników, którzy zazwyczaj kryją się za kulisami. Wśród nich znaleźli się choćby realizatorzy światła i dźwięku czy panie charakteryzatorki. Dyrektor artystyczna podkreślała, że to, że udało się zrealizować "Czyż nie dobija się koni?", to ich wspólne dzieło.

Nagrodzeni: Ochota, Cudzik i Kowalski

Potem ogłoszono nazwiska laureatów Nagrody Teatralnej Prezydenta Miasta Częstochowy. Werdykt w imieniu kapituły odczytała prof. Anna Wypych-Gawrońska - rektor Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza.

"Galla" w kategorii "najlepsza rola żeńska w premierowym sezonie artystycznym 2018/2019" otrzymała Agata Ochota za kreację pani Venable w spektaklu "Nagle, zeszłego lata" Tennessee Williamsa w reżyserii Krzysztofa Knurka. W "męskiej kategorii" doceniono zaś Waldemara Cudzika za rolę Merkina w spektaklu "Poniżej pasa" Richarda Dressera w reżyserii André Hübnera-Ochodlo. W kategorii "Twórca związany ze środowiskiem teatralnym Częstochowy" nagrodzony został Wojciech Kowalski za reżyserię i aktorstwo w spektaklu "Miłość - uwolnić słowa". Każdy z laureatów otrzymał nie tylko statuetkę, ale także nagrodę pieniężną.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji