Artykuły

Warszawa. Sinfonia Varsovia w Nowym Teatrze

W orbicie niezwykłego talentu kompozytorskiego, który objawił się na początku obecnego stulecia - Adama Falkiewicza - utrzymany będzie sobotni (14 grudnia) koncert Sinfonii Varsovii w Nowym Teatrze. Zabrzmią dzieła o rozmaitych fakturach muzycznych i przeznaczone na niestandardowe zespoły instrumentów. W programie ponadto muzyka takich twórców, jak: Paweł Szymański, Tomasz Sikorski i Krzysztof Penderecki.

Repertuar koncertu ukaże różnorodność faktur muzycznych, rozumianych jako splot melodii i harmonii lub typ obsady wykonawczej. Dzieła powstałe w latach 70. i 80. oraz obecnym stuleciu, pozwolą przyjrzeć się ewolucji języka kompozytorskiego polskich twórców, przedstawicieli minimalizmu czy "nowej złożoności". Podczas koncertu zabrzmią utwory skomponowane na różne, często niestandardowe obsady, w tym jednorodne zespoły smyczkowe oraz z użyciem elektronicznych instrumentów (live electronics). W repertuarze znalazły się dzieła rzadko wykonywane i nowatorskie, połączone bogactwem odniesień do tradycji muzycznej, sztuki, filozofii czy nauki.

Adam Falkiewicz to kompozytor, którego twórczość w latach 90. i na początku obecnego stulecia budziła zainteresowanie wśród kompozytorów i krytyków muzycznych na całym świecie. Zainteresowany elektroniką i nowymi możliwościami technologii stosowanych w muzyce, uczeń Włodzimierza Kotońskiego, stał się wschodzącą gwiazdą sztuki kompozytorskiej XXI wieku. Choć jego kariera artystyczna trwała krótko - przerwała ją tragiczna śmierć w wieku 27 lat - kompozytor zapisał się w historii polskiej muzyki najnowszej.

Rzadko wykonywane utwory artysty powrócą do teatru - miejsca, z którym kompozytor był związany, tworząc na potrzeby spektakli Krzysztofa Warlikowskiego czy Mai Kleczewskiej. W programie znalazły się jego cztery kompozycje, m.in. Counterpoint Seven na 21 muzyków (2001) - jedno z najważniejszych dzieł artysty. Inspirowane bachowską polifonią, powstało jako część projektu L'arte della fuge, koordynowanego przez włoskiego kompozytora Luciana Beria. Bogate w odniesienia jest także I Lock My Door Upon Myself na 15 instrumentów smyczkowych (1999), w którym Falkiewicz odwołał się do tytułu obrazu belgijskiego malarza symbolisty Fernanda Khnopffa. Ponadto zabrzmią Wind na orkiestrę kameralną (2003) z malarską instrumentacją, eksponującą skład instrumentów dętych drewnianych oraz poemat symfoniczny Sorapiss (1996).

Oprócz dzieł Adama Falkiewicza, w programie koncertu znalazło się także Concertino na trąbkę i orkiestrę Krzysztofa Pendereckiego, dyrektora artystycznego Orkiestry Sinfonia Varsovia. Dzieło eksponujące wirtuozerię solisty, dedykowane zostało wybitnemu trębaczowi węgierskiego pochodzenia, Gaborowi Boldoczki. To koncert wyjątkowy, gdyż jedyny w bogatym dorobku kompozytorskim Pendereckiego przeznaczony na trąbkę. Tego wieczoru partię solową wykona znakomity artysta młodego pokolenia, stały muzyk Sinfonii Varsovii, Jan Harasimowicz.

Odmienny typ kompozytorskiego myślenia będzie można dostrzec w Particie IV Pawła Szymańskiego, dziele nawiązującym do tradycji muzycznej, pełnym sprzeczności i kontrastów oraz w Holzwege - Drogi donikąd, jednego z najbardziej oryginalnych polskich minimalistów - Tomasza Sikorskiego. Ostatni utwór dźwiękowo obrazuje filozoficzną metaforę losu autorstwa Martina Heideggera.

Koncert poprowadzi dyrygent libańskiego pochodzenia Bassem Akiki.

***

"Faktury w Oddźwiękach" (sobota, 14.12.2019, g.18:00)

Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16, Warszawa

Bilety w cenie 40 zł. do nabycia w kasie teatru lub na stronie internetowej bilety.nowyteatr.org

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji