Artykuły

Warszawa. 29 sierpnia Instytut Teatralny świętuje urodziny

29 sierpnia zapraszamy na świętowanie urodzin Instytutu Teatralnego w ramach corocznej imprezy „Koniec lata na Jazdowie” – podaje PAP dział komunikacji i promocji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (IT).

29 sierpnia zapraszamy na świętowanie urodzin Instytutu Teatralnego w ramach corocznej imprezy „Koniec lata na Jazdowie” – podaje PAP dział komunikacji i promocji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie (IT).


"Na gości będziemy czekać na świeżym powietrzu z czytaniem jednej z najważniejszych powieści XX w. - Mistrza i Małgorzaty w reż. Wawrzyńca Kostrzewskiego i z Piotrem Adamczykiem w roli Mistrza, z pokazem serialu mokumentalnego dokumentującego proces przygotowań do naszej najbliższej premiery (Święto wiosny na aturi i mimozy wstydliwe, reż. Klaudia Hartung-Wójciak) oraz z wystawą fotografii i wykładem o twórczości Władysława Hasiora" - napisano w zapowiedzi imprezy.


Podkreślono, że wydarzenie odbędzie się "w nowej dyscyplinie sanitarnej Instytutu, w asyście Zespołu IT i z największą dbałością o bezpieczeństwo gości".


Jak wyjaśniono, jest to "już szósty Koniec lata na Jazdowie - impreza, którą od 2015 roku Instytut Teatralny kończy stary i zaczyna nowy sezon teatralny".


"To także święto samego Instytutu - nieformalne urodziny powstałej w lipcu 2003 r. instytucji oraz symboliczne nawiązanie do rocznicy urodzin (29 sierpnia) Pawła Konica, wieloletniego dyrektora Teatru Małego w Warszawie" - napisano w przesłanej PAP informacji.


Zapowiedziano, że tegoroczny "Koniec lata na Jazdowie" z powodu pandemii koronawirusa różnić się będzie od świętowania w poprzednich latach. "Zbudujemy plenerową scenę, a świętowanie przeniesiemy do zielonego ogrodu przed Instytutem" - wyjaśniono.


"Koniec lata na Jazdowie" rozpocznie się na trawie na Jazdowie o godz. 15 wykładem o teatralnym i performatywnym aspekcie twórczości Władysława Hasiora. Poprowadzi go Magdalena Figzał-Janikowska, laureatka IV Konkursu Wydawniczego Instytutu Teatralnego.


"Godzinę później, tym razem w Galerii Instytutu, otworzymy wystawę fotografii Marty Ankiersztejn - finalistki ostatniej edycji Konkursu Fotografii Teatralnej. W przedsięwzięciu pt. No place for… autorka opowiada o artystkach i artystach zajmujących się sztuką tańca w Warszawie i w Berlinie" - napisano w zapowiedzi imprezy.


O godz. 17 na scenie plenerowej zaprezentowany zostanie prequel "Święta wiosny na aturi i mimozy wstydliwe" - przedsięwzięcia reżyser Klaudii Hartung-Wójciak, który zwyciężył w V odsłonie programu "Placówka" Instytutu Teatralnego. "Wychodząc od zapisu faktograficznego i wydarzeń realnych, twórcy skomponowali thrashowy materiał wideo do muzyki Igora Strawińskiego" - wyjaśniono.


Po 25-minutowym pokazie odbędzie się spotkanie z twórcami.


Organizatorzy przypomnieli, że na wieczorne czytanie "Mistrza i Małgorzaty" wprowadzili obowiązek pobrania bezpłatnych zaproszeń (są dostępne na stronie www.instytut-teatralny.pl lub w serwisie goout.net). "Warto spieszyć się z ich pobraniem, ponieważ na scenie przed IT zobaczymy tego wieczoru świetnych aktorów, wcielających się w bohaterów jednej z najważniejszych i najpopularniejszych powieści XX wieku" - czytamy na stronie IT.


W obsadzie, m.in.: Piotr Adamczyk (Mistrz), Bartek Kasprzykowski (Narrator), Olga Sarzyńska (Małgorzata), Michał Czernecki (Woland), Tomasz Sapryk (Korowiow), Robert Majewski (Behemot/Strawiński), Grzegorz Pawlak (Asasello), Krzysztof Szczepaniak (Iwan Bezdomny), Bartek Nowosielski (Berlioz), Anna Szymańczyk (Natasza/Frieda).


Plenerowe czytanie, wyreżyserowane przez Wawrzyńca Kostrzewskiego, rozpocznie się o godz. 20.30. Towarzyszyć mu będzie muzyka na żywo w wykonaniu Mateusza Wachowiaka i Konrada Wantrycha.


Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji