Artykuły

Warszawa. Wręczono Nagrody Ministra Kultury

Erwin Axer, Anna Seniuk, Jerzy Stuhr, Paweł Szymański i Marek Nowakowski znaleźli się wśród artystów, którzy otrzymali w sobotę Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Statuetki przyznawane są przedstawicielom środowisk twórczych za całokształt działalności lub za wybitne osiągnięcia w danym roku. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski gratulując tegorocznym laureatom ocenił, że w obecnych czasach "nikt nie wątpi w czynną, wysoką rolę kultury i narodowego dziedzictwa". - Człowiek nie jest bytem ekonomicznym. Człowiek potrzebuje wartości duchowych - zwrócił uwagę minister. Nawiązał też do głośnej ostatnio sprawy zmiany kanonu lektur szkolnych proponowanej przez MEN. Podkreślił, że w sporze o kształt kanonu lektur resort kultury broni m.in. łączności z literaturą europejską i całościowego podejścia do literatury polskiej. - Jest w Polsce miejsce - mówiąc pół żartem, pół serio - na postawę Zagłoby i postawę prześmiewczą - ocenił Ujazdowski.

Jako pierwszy nagrodzony został - w dziedzinie teatru - reżyser teatralny Erwin Axer. Artysta otrzymał też życzenia z okazji 90. rocznicy urodzin przypadającej w tym roku. Zgromadzeni uczcili Axera brawami na stojąco. W kategorii teatr nagrody otrzymali także aktorka Anna Seniuk, aktor i reżyser Jerzy Stuhr oraz dramatopisarz i scenarzysta Wojciech Tomczyk.

Nagroda ministra kultury, w dziedzinie filmu, została przyznana operatorowi filmowemu Krzysztofowi Ptakowi oraz dokumentalistce i specjalistce od montażu - Jadwidze Zajiczek.

W sekcji literatury uhonorowani zostali poeta i pieśniarz Andrzej Bartyński, prozaik Marek Nowakowski i poeta, prozaik, autor sztuk scenicznych - Roman Śliwonik. W dziedzinie muzyki doceniono kompozytora i pianistę Romana Bergera, dyrygenta Ewę Michnik i kompozytora Pawła Szymańskiego.

Historyk Jacek Purchla otrzymał statuetkę w kategorii ochrona dziedzictwa kultury; w dziedzinie upowszechniania kultury doceniono etnomuzykologa i dziennikarkę Marię Baliszewską oraz muzykologa Andrzeja Chłopeckiego, a w dziedzinie sztuk plastycznych - artystów fotografików Inez i Andrzeja Baturo, artystę malarza Eugeniusza Muchę i plastyka, grafika - Witolda Skulicza. Odlewnik i ludwisarz Władysław Kulawiak otrzymał statuetkę w kategorii twórczości ludowej. Nagrodę Honorową za całokształt działalności społeczno - kulturalnej przyznano Polskiemu Stowarzyszeniu Jazzowemu.

Nagrody ministra kultury zostały wręczone po raz 11. Kandydaci do tych wyróżnień są zgłaszani przez instytucje kultury, szkoły wyższe, związki twórcze i kulturalne oraz grupy osób reprezentujących środowiska artystyczne. Laureatów wybiera jury złożone z przedstawicieli środowisk twórczych.

Laureaci otrzymali nagrody pieniężne oraz statuetkę autorstwa Adama Myjaka. Nagrody w latach minionych odebrali m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Maria Fołtyn, Julia Hartiwg, Zbigniew Herbert, Gustaw Holoubek, Jacek Kaczmarski.

Na zdjęciu: Anna Seniuk i minister Kazimierz Michał Ujazdowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji