Artykuły

Gdynia. Aktorzy grają w YouTube

W serwisie YouTube można obejrzeć teatralną miniaturę - scenę z powieści Mirosława Tomaszewskiego "UGI" w wykonaniu aktorów gdyńskich scen.

Od kilku dni w popularnym serwisie internetowym YouTube, gdzie każdy może umieścić krótkie pliki wideo, obejrzeć można kilkuminutowy film, w którym aktorzy gdyńskich teatrów przedstawiają fragment najnowszej książki Tomaszewskiego. Film został zarejestrowany podczas niedawnej promocji powieści w gdyńskim klubie Cyganeria. Wystąpili w nim Marcin Korbas, Dariusz Siastacz i Rafał Ostrowski, aktorzy gdyńskich teatrów.

- Sam pomysł odnosi się do korzeni powieści - opowiada Tomaszewski. - Zanim powstała, jeszcze w 2003 roku, napisałem składający się z dwóch aktów dramat "Rok 2022". Żaden teatr nie wykazał zainteresowania jego zagraniem, choć muszę przyznać, że specjalnie o to nie zabiegałem. Potem dopisałem część dziejącą się w Nowym Jorku, a dramat włączyłem do powieści. Tak powstał "UGI". Kiedy Joanna Cieplińska i Ewa Lamża z Fundacji Liberty zgłosiły się do mnie z ofertą spotkania autorskiego, zaproponowałem inscenizację kilku scen z powieści z udziałem aktorów jako nietypowe urozmaicenie wieczoru.

Odbyło się kilka prób, nie było reżysera - aktorzy i pisarz sami poradzili sobie z zadaniem przygotowania tej ledwie kilkuminutowej scenicznej miniatury. Podczas premierowej, i jak dotąd jedynej, prezentacji, Tomaszewski nagrał całość za pomocą cyfrowej kamery. Potem wystarczyło już tylko dorobić czołówkę i oprawę muzyczną (tu Tomaszewski skorzystał z pomocy swojego syna, muzyka i artysty wideo znanego jako Zambari - to właśnie jego autorstwa jest muzyka, którą słychać podczas odtwarzania internetowego pliku), a potem udostępnić gotowy materiał w serwisie YouTube. Ale to nie koniec - wręcz przeciwnie: dopiero początek historii.

- Aktorzy, którzy brali udział w tym przedsięwzięciu, podpalili się do dalszej pracy - opowiada Tomaszewski. - Molestowali mnie trochę - przyznać muszę, że nie musieli zresztą robić tego zbyt długo - i zgodziłem się napisać pełnowymiarową sztukę. Wykorzystam materiał, który powstał podczas pracy nad powieścią, ale ostatecznie do niej nie trafił. Będzie to sztuka na bazie pierwotnego dramatu sprzed kilku lat, ale trochę od niego inna. Nie liczę na to, że zainteresowanie tym tekstem wykaże teatr repertuarowy, ale aktorzy zapewniają mnie, że tekst będzie można bez trudu wystawić na którejś z trójmiejskich scen offowych.

Autor zapewnia, że tekst dramatu będzie gotowy jesienią. Trudno jednak już dziś przewidzieć, jak potoczą się dalsze losy tego tekstu i kiedy będzie można go zobaczyć na scenie teatralnej. Powieść "UGI" opublikowana została przez wydawnictwo "Czarne". Pod płaszczykiem dynamicznej, sensacyjnej historii, rozgrywającej się w Nowym Jorku i Gdyni, autor ukrył krytyczną analizę współczesnego konsumpcjonizmu i wpływu wielkich korporacji na ekonomiczne wybory dokonywane przez poszczególnych członków kapitalistycznych społeczeństw.

Plik z fragmentem powieści Mirosława Tomaszewskiego "UGI" można obejrzeć pod adresem: pl.youtube.com/watch?v=o_wh1sin5PQ.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji