Artykuły

Częstochowa. Laureaci nagród prezydenta miasta

Znamy już tegorocznych laureatów Nagród Prezydenta Częstochowy w dziedzinie kultury oraz Mecenasów Kultury 2007. Dyplomy i tytuły odebrali podczas wtorkowej gali w filharmonii.

Przyznawane od 1991 roku nagrody za szczególne osiągnięcia w twórczości, promocji i ochronie kultury mają także wymiar finansowy - obecnie wynoszą 4 tys. zł.

Laureaci nagród

- Elżbieta Doryk-Urbańska. Uczy gry na skrzypcach w Zespole Szkół Muzycznych, a od 1974 roku jest muzykiem Filharmonii Częstochowskiej. Od 1995 roku jest także konsultantem krajowym gry skrzypcowej. Wykształciła ponad 20 skrzypków, m.in.: Tomasza Wabnica, Aleksandrę Szwejkowską-Belicę, Dobrochnę i Annę Banaszkiewicz, Joannę Czaj, Judytę Wronę, Annę Kaczmarek.

- Elżbieta Hurnikowa. Profesor Akademii im. Jana Długosza. W 2006 roku opracowała i opatrzyła obszernym wstępem antologię "Z częstochowskiej ziemi na literacki Parnas". Uczestniczyła w przygotowaniu ekspozycji w nowo otwartym Muzeum Haliny Poświatowskiej przy ul. Jasnogórskiej.

- Agata Ochota-Hutyra [na zdjęciu]. Aktorka, w częstochowskim Teatrze im. Mickiewicza od 1990 roku. Zagrała m.in. Judytę w "Księdzu Marku", Mary w "Łysej Śpiewaczce", Helenę w "Wujaszku Wani", Julię w "Pannie Julii", Laurę w "Kordianie", Iwonę w "Iwonie, księżniczce Burgunda", Mary w "Jak się kochają w niższych sferach", Evelyn w "Jabłku". Znakomita interpretatorka poezji. Talent wokalny prezentowała m.in. w "Pod niebem Paryża" i "Kramie z piosenkami". Laureatka Złotej Maski 1995.

- Zbigniew Biernacki. Zasłużony dla miasta księgarz i wydawca. Z zamiłowania historyk, kolekcjoner czenstochovian. W latach 2000-2007 wydał serię książek prezentujących Częstochowę i region na dawnych pocztówkach. Jasnej Górze przekazał cudem ocalały sztandar z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej i orłem w koronie, a Bibliotece Publicznej - pierwsze wydanie "Myśli i aforyzmów o etyce lekarskiej" autorstwa Władysława Biegańskiego.

- Włodzimierz Karankiewicz. W 2006 roku można było obejrzeć jego wystawę indywidualną "Okno na Mistrza trzy" w Miejskiej Galerii Sztuki. Plastyk był także współautorem aranżacji i scenografii wystaw w Muzeum Częstochowskim, m.in. "Dzieje Miasta Częstochowy", "Sztuka okresu Młodej Polski", "Sztuka Częstochowy XIX i połowy XX wieku", oraz multimedialnej aranżacji w Muzeum Haliny Poświatowskiej. Opracował graficznie III i IV tom "Monografii historycznej Częstochowy".

- Habakuk. Zespół należy do czołówki polskiego reggae. Ma już w dorobku pięć płyt, które zebrały znakomite recenzje. Wydarzeniem artystycznym 2006 roku stało się nagranie albumu "A Ty siej" z piosenkami Jacka Kaczmarskiego w nowych aranżacjach oraz promująca płytę trasa koncertowa. W czerwcu zespół wystąpił na prestiżowym festiwalu w Glastonbury w Anglii.

Mecenas Kultury

Tytuł jest przyznawany od 1997 roku. Otrzymują go firmy i osoby, które szczególnie wspierają kulturę w mieście. Z tytułem związana jest statuetka oraz dyplom. W tym roku Mecenasami Kultury zostali:

- Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Wśród sponsorowanych przez spółkę imprez znalazły się najważniejsze wydarzenia kulturalne Częstochowy. To m.in.: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", Noc Kulturalna, IV Dni Kultury Chrześcijańskiej, koncert zespołu Habakuk w 25. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, jubileusz 80-lecia pracy artystycznej prof. Juliusza Łuciuka, wydanie płyty z pieśniami Debussy'ego i Szymanowskiego w wykonaniu Katarzyny Suskiej-Zagórskiej.

- ISD Huta Częstochowa. W latach 2006-2007 udzieliła wsparcia finansowego m.in. Teatrowi im. Mickiewicza na przygotowanie spektaklu "Kram z piosenkami", zespołowi Nefre na wydanie debiutanckiej płyty i przygotowanie trasy koncertowej, Akademickiemu Teatrowi Tańca. Huta jest także organizatorem pleneru malarskiego. Warto podkreślić, że tytuł Mecenasa Kultury trafił do przedsiębiorstwa także w ubiegłym roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji