Artykuły

Łódź. Spektakle filmówki w telewizji

Pierwszy spektakl wyprodukowany w Studiu Teatru Telewizji łódzkiej szkoły filmowej zostanie wyemitowany 3 października o godz. 23.45 w II programie TVP - pisze aś [Anna Świerkocka] w łódzkim dodatku do Gazety Wyborczej.

"Do tej pory w studiu filmówki powstały trzy widowiska nagrodzone na ubiegłorocznym XXI Festiwalu Szkół Teatralnych. Jako pierwszy, w niedzielę o godz. 23.45 zostanie pokazany krakowski Maestro Franka Wedekinda w reżyserii Krzysztofa Globisza. [na zdjęciu] Następnie telewizja pokaże: łódzkiego Oskarżyciela publicznego Fritza Höchwaldera w reż. Jana Maciejowskiego i Żegnaj, Judaszu Ireneusza Iredyńskiego w reż. Bożeny Suchockiej z Warszawy.

Studio Teatru Telewizji działa w filmówce od dwóch lat. Rejestruje najlepsze studenckie przedstawienia dyplomowe z całego kraju, by prezentować je w II programie Telewizji Polskiej. Przedstawienia są wybierane są na corocznych Festiwalach Szkół Teatralnych w Łodzi. - Na imprezę przyjeżdża zaledwie kilku dyrektorów teatrów. Dzięki współpracy z telewizją możemy promować młode talenty w całym kraju - mówi prof. Jerzy Woźniak, rektor PWSFTViT.

- Oprócz studenckich dyplomów chcemy też produkować spektakle wybitnych reżyserów, przy których pracowaliby studenci ucząc się rzemiosła - mówi reżyser Tadeusz Junak, dyrektor studia.

- Planujemy też inscenizacje, w których główne role kreowaliby znakomici aktorzy, profesorowie polskich uczelni teatralnych. Na scenie partnerowaliby im studenci - dodaje Jerzy Woźniak.

W tym roku łódzka uczelnia zgłosiła w TVP dziewięć propozycji. Dwie już zostały zatwierdzone. Są to spektakle tegorocznego XXII FSK: Tajemna ekstaza w reż. Mariusza Grzegorzka (Łódź) i Zabawy na podwórku Pawła Miśkiewicza (Wrocław)".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji