Artykuły

Warszawa. "Nora" w ramach Psychosceny

16 grudnia o g. 19.30 w ramach projektu edukacyjnego "Psychoscena" w Teatrze Narodowym odbędzie się pokaz specjalny spektaklu "Nora" wraz z wykładem dr Katarzyny Grunt-Mejer z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed laty Nora Helmer, aby ratować zdrowie ciężko chorego męża, sfałszowała podpis i zaciągnęła wysoką pożyczkę, którą spłaca, odmawiając sobie wszystkiego. Gdy Helmer zostaje dyrektorem banku, sprawa wychodzi na jaw. Realizacja Agnieszki Olsten skupia się na przemianie obojga głównych bohaterów dramatu.

"Ibsen skonstruował świat, który wydaje się dziś niesłychanie aktualny w innym już, nie tylko emancypacyjnym sensie. Nora to bowiem, gdy czytamy ją dzisiaj, traktat na temat sposobu istnienia płci, swego rodzaju "sztuka drugiego stopnia", pokazująca już nie tylko reguły XIX-wiecznego społeczeństwa (czy znajdujemy w nich, o ironio, także nasze?), lecz odsłonięte na scenie odgrywanie odgrywania, teatr płci, który dziś ma swe teorie i nazwy. Nawet bez nazw i teorii wyczuwamy, że nic w tym domu lalek nie jest prawdziwe, niezależnie od tego, że zbudowany został na scenie. Nie idzie tym razem o mieszczańską obłudę. Tu nic nie jest "prawdziwe", bo nie ma miejsca, w którym płeć mogłaby się rozegrać, przedstawić, a raczej "być" jako taka." (Inga Iwasiów, fragment tekstu w programie przedstawienia).

Cena biletów 20 złotych. Rezerwacja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 - 18.00. Tel. 022 69-20-664, 022 69-20-604.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji