Artykuły

Szczecin. "Pułkownik Ptak" w Teatrze Polskim

"Pułkownik Ptak" to najnowsza premiera w Teatrze Polskim w Szczecinie. Sztukę Christo Bojczewa reżyseruje Ryszard Major.

Zapomniany przez wszystkich szpital psychiatryczny w trakcie szalejącej wojny na Bałkanach. Grupka pacjentów zmaga się tu z permanentnym brakiem wszystkiego: ubrań, jedzenia, lekarstw, opału. Któregoś dnia podopieczni szpitala znajdują paczki ze zrzutów NATO z pomocą humanitarną. Ku swojemu zdziwieniu odkrywają, że zawierają one nie tylko żywność, ale i mundury Pokojowych... "Pułkownik Ptak" to najnowsza premiera w Teatrze Polskim w Szczecinie. Sztukę Christo Bojczewa reżyseruje Ryszard Major.

- Tekst bułgarskiego aktora jest dobrze znany w świecie, w Polsce też doczekał się kilku adaptacji, w tym - w Teatrze Telewizji - opowiada Ryszard Major. - Fabuła w gruncie rzeczy jest groteskowa: oto jeden z pacjentów, zamkniętych w psychiatryku, dzięki splotowi okoliczności spełnia swoje marzenie, by zorganizować jednostkę bojową Narodów Zjednoczonych. Sztuka ma jednak dość głębokie dno, bo opowiada o powstawaniu marzeń i ich styku z rzeczywistości, każe się również zastanowić, kto jest normalniejszy: zdrowy człowiek wywołujący wojny, czy schizofrenik szukający pomysłu, jak te wojny skończyć. Mówi się, że "Pułkownik Ptak" to skrzyżowanie "Lotu nad kukułczym gniazdem" z "Paragrafem 22", mnie nasuwają się też porównania z "Podróżą do krańca mapy" Władysława Zawistowskiego. Wszystkie te utwory traktują o tym, czy można przekraczać granice normalności. Cechą każdego dobrego tekstu jest to, że można go porównać z innym dobrym tekstem. Tak jest w tym przypadku.

Premiera zaplanowana jest na sobotę. Przedstawienie wystawiane będzie także przedpremierowo w piątek oraz po premierze, w niedzielę (we wszystkie dni - godz. 19). W roli tytułowego Pułkownika Ptaka wystąpi Jacek Polaczek [na zdjęciu], jego psychiatrę zagra Marek Żerański (to pierwsza duża rola tego młodego aktora w Teatrze Polskim). W pozostałe postacie wcielą się Lidia Jeziorska, Zbigniew Filary, Michał Janicki, Sławomir Kołakowski, Jacek Piotrowski i Adam Zych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji