Artykuły

Warszawa. Graficzny design bydgoskiego teatru

W warszawskiej galerii grafiki można oglądać wystawę poświęconą plakatom i gadżetom reklamowym bydgoskiego Teatru Polskiego. - To najlepsza scena w kraju, która wspaniale dba o swój wizerunek - mówią o niej organizatorzy ekspozycji.

Stołeczni graficy Joanna Górska i Jerzy Skakun ze studia graficznego Homework od roku dbają o wizerunek naszego teatru. Ich najlepsze prace od piątku można oglądać w warszawskiej Galerii Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej. Ekspozycja nosi tytuł "Prace domowe dla Teatru Polskiego" (od nazwy firmy, w której pracują artyści). Prezentuje przede wszystkim plakaty, ale także inne gadżety reklamowe jakie duet wykonał dla bydgoskiego teatru, m.in.: kubki, pudełka od zapałek z wizerunkami dramaturgów, minidoniczki, z których "wyrastają" polskie flagi, programy, banery.

- W swojej galerii prezentujemy najlepszy design graficzny w Polsce - podkreśla Grzegorz Laszuk z STGU. - Zapraszamy twórców z całej Polski, szukając najlepszych projektantów tworzących dla konkretnych miejscowości lub instytucji - dodaje.

Na obecną wystawę szukano prac składających się na wizerunek teatrów. Zastanawiano się pomiędzy Teatrem Dramatycznym w Warszawie, a naszą sceną. Bydgoszcz wygrała jednogłośnie. - Dobre logo. Świetna, wyrazista reklama. Widać ją zaraz po przyjeździe do miasta - argumentuje Laszuk. - Czerpiecie wzorce z najlepszych niemieckich i holenderskich przykładów, wykorzystując każdą przestrzeń i dbając o najdrobniejsze szczegóły - mówi dalej.

Samym projektantom także dobrze się współpracuje z bydgoską sceną. - Tworząc dla tak prężnego teatru, czujemy, jak wiele mamy do powiedzenia - przyznaje Skakun. Wraz Górską zrealizowali kampanie reklamowe dla 9 spektakli oraz VI Festiwalu Prapremier.

Projektantów wypatrzył dyrektor Teatru Polskiego Paweł Łysak. - Pamiętam taki baner "Bądź głupi, nie czytaj gazet" - wspomina. - Bardzo mnie rozbawił. Strona wizualna jest dla mnie bardzo ważna, ale nie lubię pustego ozdobnika, chcę by coś się za nim kryło, jakaś myśl, przekaz - tłumaczy. W przypadku Górskiej i Skakuna tak właśnie jest. - Poszperałem w internecie, pooglądałem prace duetu, bardzo różnorodne, o odmiennych tonacjach, przekazach i postanowiłem się z nimi skontaktować - dodaje. Na początek poszło logo. - Ich mocny, ostry pomysł przypadł mi do gustu i od tego zaczęła się nasza współpraca.

Galeria STGU mieści się w Warszawie ul. Foksal 11 (2. brama). Czynna jest w soboty w godzi. 14-16 lub po wcześniejszym uzgodnieniu pod nr tel. 0793 52 45 32. Ekspozycję "Górska/Skakun dla Teatru Polskiego w Bydgoszczy" oglądać można do 16 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji