Artykuły

Kraków. Laureaci konkursu im. Iwony Borowickiej

Magdalena Polkowska, sopranistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wygrała zakończony wczoraj w Krakowie III Ogólnopolski Konkurs Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej. Podczas wczorajszego koncertu galowego, który odbył się w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, laureatka I miejsca odebrała nagrodę w wysokości 10 tys. zł.

- To dla mnie ogromna niespodzianka. Nie spodziewałam się, tym bardziej że w konkursie udział brało tak wielu wspaniałych śpiewaków. Jestem wzruszona - mówiła Magdalena Polkowska. - W śpiewie najważniejsze jest serce i to, co chcemy przez muzykę przekazać - podkreślała.

- Laureatka I miejsca urzekła mnie nie tylko pięknym śpiewem, doskonałym materiałem głosowym, ale przede wszystkim tym, że śpiewała z wyjątkowym, głębokim uczuciem - mówiła Wanda Polańska, przewodnicząca jury. - Jestem zbudowana konkursem, bo młodzi bardzo dobrze śpiewają - podkreślała.

Ponadto jury, w którym zasiadali jeszcze: Zdzisława Donat, Urszula Trawińska-Moroz, Zbigniew Macias i Piotr Nędzyński, przyznało II miejsce (6 tys. zł) Adamowi Sobierajskiemu, tenorowi, absolwentowi AM w Katowicach, zaś III miejsce (4 tys. zł) Bogumile Dziel-Wawrockiej, sopranistce, absolwentce AM w Warszawie, która także otrzymała nagrodę Fundacji Pomocy Artystom Polskim "Czardasz" za najlepsze wykonanie czardasza. Ponadto jury przyznało dwa wyróżnienia: Aleksandrze Resztik, studentce AM w Warszawie, Sylwii Strugińskiej, absolwentce AM w Łodzi.

- Przyznaliśmy także wiele nagród pozaregulaminowych, będących przede wszystkim zaproszeniami do udziału w występach na scenach i estradach. W tym roku poziom konkursy był bardzo wysoki. Jury do II etapu zamiast 10 przepuściło 18 osób. Teraz naszym zadaniem jest promowanie młodych śpiewaków, nie tylko zwycięzców. Bo wielu z uczestników konkursu zasługuje na uznanie i na opiekę artystyczną - mówiła Ewa Warta-Śmietana, dyrektor konkursu.

W konkursie wzięło udział 29 śpiewaków z całej Polski. Artyści wykonywali m.in.: arię i pieśń z operetki klasycznej, pieśń z musicalu lub z filmu, a także jedną arię lub pieśń, którą śpiewała patronka konkursu, wielka gwiazda krakowskiej operetki Iwona Borowicka. Następny konkurs za dwa lata.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji