Artykuły

Ciekawe premiery w Teatrach im. Jaracza i Nowym

W sobotę odbędzie się w Teatrze im. S. Jaracza premiera wieczoru teatralnego, na który złożą się dwie pozycje "Wnętrze" Maeterlincka, i "Warszawianka" Wyspiańskiego, zrealizowane przez J. Grzegorzewskiego, wybitnego reżysera teatralnego, i w jego scenografii.

Z pewnością interesujący jest fakt rekonstrukcji pomysłu T. Pawlikowskiego, który w 1901 r. w Teatrze Miejskim we Lwowie wystawił te sztuki, obsadzając w roli Marii gościnnie H. Modrzejewską (w "Warszawiance"). Oczywiście inscenizacja Grzegorzewskiego w niczym nie przypomina tamtej z roku 1901, zwłaszcza że reżyser odszedł tu nawet od aktorskiej tradycji wykonawczej (żeby przypomnieć tylko słynną rolę Wiarusa w wykonaniu Solskiego - z innego spektaklu). Zmienił także kolejność prezentacji obydwu dramatów, inaczej więc niż we Lwowie, najpierw zobaczymy "Wnętrze" a potem "Warszawiankę". Znając jednak dorobek reżyserski Grzegorzewskiego, który w tym samym teatrze pokazał przecież wcześniej choćby "Wesele" i "Szewców" sądzić należy, że obydwa dramaty znajdą tu niezwykły kształt inscenizacyjny. Wspomnijmy tylko, że w głównych rolach "Wnętrza" wystąpią: W. Grzeczkowska, W. Skoczylas i M. Małek.

"Warszawianka" natomiast, ta "pieśń z r. 1831" zaprezentuje E. Mirowską w roli Marii, B. Marszałek - Annę, R. Sobolewskiego - gen. Chłopickiego i M. A. Iwińskiego - oficera.

W Teatrze Nowym zaś - praca nad polską prapremierą komedii "Króla Jelenia II" w reż. B. Korzeniewskiego. Scenografię przygotował J. Wiśniewski, a grają: B. Dziekan, E. Jasińska, D. Stein, L. Benoit, M. Barbasiewicz, J. Kobuszewski, R. Dembiński, T. Fogiel, B. Krukowski i inni. Oczekiwana z ogromnym zainteresowaniem premiera w pierwszych dniach kwietnia br.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji