Artykuły

TVP Kultura. Archiwalny "Rozwód" Gruzy i Stawińskiego

W niedzielę TVP Kultura przypomni komediowy spektakl wyreżyserowany w 1968 roku przez Jerzego Gruzę według tekstu Jerzego Stefana Stawińskiego.

Główne role zagrali Zofia Mrozowska i Andrzej Szczepkowski. Prawdopodobnie od czasów premiery przedstawienie nigdy nie było pokazywane i dopiero po latach odnalezione zostało w telewizyjnych archiwach. Na uwagę zasługują wybitni wykonawcy, a także pomysłowa forma zaproponowana przez Jerzego Gruzę, który część dialogów umieścił na planszach sprawiając, że spektakl przypomina chwilami nieme kino.

Akcja rozgrywa się w mieszkaniu małżeństwa z wieloletnim stażem. Kobieta i mężczyzna spędzają dzień, jakich wiele. On czyta gazetę, a ona właśnie wróciła z pracy. Wymieniają zdawkowe informacje... i wówczas psuje się telewizor, a potem radio. W domu zapada cisza.

Codzienna rutyna zostaje nieodwracalnie zakłócona. Zdezorientowani małżonkowie nie bardzo wiedzą, co ze sobą zrobić. Z jednej strony trudno im wytrzymać w milczeniu, z drugiej - nie mają, o czym rozmawiać. W końcu ona proponuje, by podyskutowali o rozwodzie. Szybko dochodzą do wniosku, że muszą się rozejść. Potrzebny jest im tylko dobry powód. Ustalają, że jedynym rozwiązaniem jest zdrada...

Projekcję przedstawienia zaplanowano jako jedno z wydarzeń "Niedzieli z... Jerzym Stefanem Stawińskim". Pisarz, reżyser i scenarzysta będzie gościem w studiu TVP Kultura. Stacja przypomni również jego drugi autorski film "Pingwin" z 1965 roku.

Rozwód

18.30 | tvp kultura | NIEDZIELA

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji