Artykuły

Poznań. "The Truth About..." Percevala dziś i jutro na Malcie

"The Truth About The Kennedys" [na zdjęciu], polityczna sztuka o uniwersalnej treści Luca Percevala, dziś na MTP.

Luc Perceval w wykształcenia jest aktorem, choć tak naprawdę najbardziej chciał zostać piłkarzem. To teatru na początku nie chodził w ogóle, ale kiedy już zaczął, to na dobre. Kilka lat pracował w miejskim teatrze w Antwerpii, z którego odszedł w 1984 roku, oświadczając, że nie chce być dłużej "mówiącym rekwizytem" i głośno trzaskając drzwiami. - To było moje egzystencjalne nieszczęście: nieautentyczność i mieszczańskie zakłamanie w teatrze - mówił reżyser w jednym z wywiadów. O znaczeniu Percevala w belgijskim teatrze niech świadczy fakt, że właśnie rok jego odejścia z teatru w Antwerpii przyjmuje się często za umowny początek teatralnej rewolucji nazwanej "flamandzką falą".

Perceval opuścił teatr i założył niezależną grupę teatralną - Blauwe Maandag Compagnie. A w niej wracał do źródeł, do podstaw teatru. Zastanawiał się, jak odnaleźć w nim głębszy sens i uciec od krępujących ruchy scenicznych konwencji. Inspiracje czerpał m.in. z teatrów Petera Brooka, Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego.

Z klasyków upodobał sobie Czechowa i Szekspira, jego najbardziej znana produkcja to trwający pół doby cykl sztuk historycznych tego ostatniego. Na koncie ma też głośne widowisko "Moliere. Eine Passion", w którym historie Molierowskiego Mizantropa, Don Juana, Świętoszka i Skąpca stają się losem jednego człowieka. Jego "Troilusa i Kresydę" na podstawie rzadko grywanej sztuki Szekspira można było zobaczyć w zeszłym roku na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Dialog we Wrocławiu.

Perceval jest dziś jednym z najważniejszych europejskich reżyserów teatralnych, pracuje głównie w krajach niemieckojęzycznych, ale jego spektakle można zobaczyć na całym Starym Kontynencie. Reżyseruje również opery.

Na festiwalu Malta zobaczymy "The Truth About The Kennedys" - opowieść o rodzinie, która stała się legendą, a jej tragiczna historia - pożywką dla teorii spiskowych. Zamach na prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy'ego w Dallas był tylko początkiem tragicznych losów rodziny, zdaniem niektórych początkiem spełniania się klątwy.

U Percevala etapy opowieści wyznaczane są przez kolejne odsłony dziejów rodziny, której historię potraktowano jako pretekst, by przedstawić świat na styku prawdy i iluzji, rzeczywistości i kreacji.

Choć "The Truth About The Kennedys" ma silną podbudowę dokumentalną: (biografie, wycinki prasowe, relacje świadków) nie jest to spektakl dokumentalny.

Nie dać się posiąść przez historię Kennedych, lecz odnaleźć to, co poprzez ślady prowadzi do tajemnicy życia - taki cel stawia sobie Perceval.

Spektakl miał swoją premierę we wrześniu zeszłego roku w Teatrze Thalia w Hamburgu. W Poznaniu będzie go można zobaczyć dwukrotnie: dziś i jutro o godz. 19.30 w Teatrze Wielkim. Bilety kosztują 35 i 25 zł.

Spotkanie z Lukiem Percevalem jutro godz. 15 na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego. Poprowadzi je Piotr Gruszczyński, krytyk teatralny, dramaturg w warszawskim Teatrze Rozmaitości.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji