Autorzy

Trwa wczytywanie

Katarzyna Gaertner

Ur. 22 II 1942, Myślenice.
Ogromną popularność zawdzięcza przede wszystkim wielu znakomitym piosenkom. Począwszy od sukcesu "Tańczących Eurydyk" (1961) aż po "Małgośkę" (1973), niemal co roku zdobywały dla niej uznanie nie tyl­ko publiczności, lecz i jurorów na rozmaitych festiwalach (wielokrot­nie I nagrody w Opolu i Kołobrzegu; Grand Prix 73 w Sopocie). Ale, niezależnie od piosenek, Gartner ma jeszcze inne zainteresowania muzyczne; cenną i bardzo charakterystyczną pozycją w jej dorobku twórczym jest 40-minutowa, pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w świecie "Msza beatowa" (1968), wykonywana przez zespół Czerwono-Czarnych w kościele w Podkowie Leśnej, a także nagrana na płytę. Inna wielka forma w twórczości Gartner to oratorium żołnierskie "Za­grajcie nam dzisiaj wszystkie srebrne dzwony" (1975; tekst E. Bryll), napisane na XXX rocznicę zwycięstwa nad Niemcami.
Pierwszy kontakt ze sceną nawiązała kompozytorka w 1963, opra­cowując muzycznie "Oskarżonych" Osieckiej dla teatru w Częstochowie. I potem: "Na szkle malowane" (1970) do libretta Brylla oraz - po­nownie z Bryllem - widowisko dla dzieci: "Rumcajs" (1974).
Jest jednym z bardziej oryginalnych twórców naszej muzyki rozryw­kowej. Czerpie zarówno z folkloru, jak i z jazzu, interesuje ją na równi beat i chorał gregoriański, ale wszystko przetwarza własną indywidualnością w nową, ciekawą muzykę.
Źródło: Przewodnik Operetkowy Lucjan Kydryński, PWM 1994

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji